Capital.ba

Đukić: Nema pada bankarskih kamata

19.11.2009. / 21:22

djordje djukic ekonomistaBEOGRAD, Na tržištu Srbije u 2010. godini neće doći do velikog pada kamatnih stopa, kaže profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Đorđe Đukić.
On je kazao da sve analize pokazuju da su se, bez obzira na kretanje euroribora kao i na smanjivanje referentne kamatne stope Narodne banke, kamatne stope banaka zadržale na visokom nivou.

Kao glavne uzroke za postojanje tog trenda, on je naveo i dalji kontinuirani rast kreditnog rizika i sve veće zaduživanje i stvaranje dužničkog lanca među pravnim i povezanim licima.

Đukić je naveo da je prosječna kamatna stopa u septembru 2008. godine iznosila 18,48 odsto, a u septembru 2009. godine 14,37 odsto. U septembru 2008. godine kamata na kratkoročne kredite iznosila je 17,35 odsto a u septembru 2009 – 14,10 odsto, dok je na dugoročne pozajmice u septembru 2008. iznosila 17,49 odsto a ove godine u istom periodu 17,3 odsto.

Kada je riječ o kamatnim stopama za stanovništvo, analize pokazuju da je u 2008. godini prosječna kamata na potrošačke kredite iznosila 13,04 odsto, a u 2009. 14,79 odsto. Ilustrativni su i podaci o kretanju prosječne kamatne stope za dugoročne stambene kredite koja je u septembru 2008. godine iznosila 6,27 odsto, a u septembru 2009. godine 6,9 odsto.

“Kod stambenih kredita ne očekujem da dođe do pada kreditnih stopa”, rekao je Đukić i dodao da je tržište nekretnina nektivno i ne reaguje onako kako bi trebalo, kao i da je slaba tražnja zbog straha ljudi od gubitka posla. Prema njegovim procjenama, dugoročne kamatne stope će takođe rasti, kako zbog većeg pozajmljivanja države, u odnosu na privatne pozajmice i zbog većeg rizika neizmirenja obaveza.

Đukić je dodao i da postoje potencijalne opasnosti po održivost spoljnjeg duga Srbije i naglasio da je potreban godišnji rast BDP od pet odsto kako bi se dug na vrijeme servisirao i vraćao. On je naveo i da država treba da omogući bankama da transparetno ulaze u dužničko-povjerilačke odnose, da se poboljšaju stečajni postupci i poreski tretman i da se vodi računa o spoljnom zaduživanju.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!