Capital.ba

Dojava o kursu dinara donosi bogatstvo

21.09.2012. / 8:35

BEOGRAD, Informacija je roba kojom se, nije nikakva tajna, u poslovnom svijetu često trguje.

Ako je data na vrijeme, može da donese dosta para, kako onom ko je daje, tako i onome ko od nje ima praktičnu korist, odnosno veći profit.
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković je, sudeći po aktuelnim izjavama, spremna da o ovoj pojavi javno govori, pa čak i da istraži ko je, zapravo, zaradio na prodaji deviznih rezervi. Međutim, prema procjeni mnogih, teško da bilo šta može da uradi.

– Guvernerka Tabaković teško da može da se obračuna sa ovim tipom biznismena – tvrdi izvor „Novosti“ blizak centralnoj banci. – Toga je i ona svjesna, pa će jedino što, zapravo, i planira da uradi je da, u odbrani dinara, manje troši devizne rezerve.
Prema izvorima „Novosti“, glavni izvor informacija o kretanju kursa su dileri u bankama. Oni klijentima dostavljaju informacije o dešavanjima na deviznom tržištu tokom dana i tako im omogućavaju da imaju vrlo mali rizik za gubitak, a, obično, i izrazito veliki dobitak. Osim dnevnog kretanja kursa, dobro obučeni dileri znaju u kom pravcu će se kretati devizni kurs tokom nedjelje, a nekada i cijelog mjeseca. Nepisano je i pravilo da krajem mjeseca evro uvijek skače, kad na naplatu dospijevaju, između ostalog, i krediti vezani za stranu valutu na čemu zarađuju banke, ali i njihovi klijenti – biznismeni.
I mjenjači znaju kako će se kretati evro tokom cijelog dana. Tako neki već poslije deset sati ujutru, kad im dileri pošalju informaciju mijenjaju prodajni i kupovni kurs. Da je opšte poznato u kom pravcu će se kretati valuta, potvrđuje i sajt na kome građani i firme za određenu svotu novca mogu da dobiju informaciju o visini deviznog kursa, prije objave zvanične vrijednosti NBS.
Do sada se time niko nije ozbiljnije bavio, jer kako kažu analitičari, dileri rade za svoje klijente i nije protivzakonito da im ukazuju u kom pravcu će se kretati evro. Takođe, ima mnogo špekulanata koji su spremni zbog zarade da rizikuju i da ulažu mnogo. Ali, ako devizni kurs previše jača i NBS mora da interveniše iz deviznih rezervi, onda je pitanje ko omogućava da se državni novac preliva u džepove špekulanata.
– Kurs se u Srbiji ne formira na osnovu ponude i potražnje – kažu ekonomisti. – Formira ga dogovor na međubankarskom deviznom tržištu. Kad su veliki skokovi evra, devize se povlače, što izaziva veću tražnju i dinar slabi. Kada bi imali veći priliv evra, onda bi tržište drugačije funkcionisalo i bilo bi manje prostora za špekulacije.

Šoškić: Bili smo oprezni
Do sada je NBS zbog odbrane dinara morala da proda više od 1,3 milijarde evra. Doskorašnji guverner NBS Dejan Šoškić u intervjuima „Novostima“ više puta je ponavljao stav da NBS mora biti oprezna pri prodaji deviznih rezervi, jer na tom tržištu najviše zarađuju špekulanti. – Apsolutno sam za to da se ispita rad centralne banke, ne samo u prethodne dvije godine, već i u dužem periodu – rekao je prof. Dejan Šoškić. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!