Capital.ba

Dodik: Tražićemo novo rješenje za konverziju kredita

03.03.2016. / 12:27

dodikBANJALUKA, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da očekuje da će predloženi zakon o konverziji kredita sa valutnom klauzulom u švajcarskim francima biti odbijen danas u Narodnoj skupštini i da će u narednom periodu biti nađeno novo rješenje koje bi bilo povoljno za građane.

“Novo rješenje bilo bi povoljno za građane u smislu omogućavanja konverzije kredita u KM, a pri tom ne bi stvorilo probleme ni za Republiku Srpsku”, rekao je predsjednik Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.

Prema njegovim riječima, rukovodstvo Republike Srpske stoji iza novog rješenja, koje podrazumijeva da građani sami odluče da li žele konverziju kredita u KM po fiksnoj kamatnoj stopi od 5,99 odsto, pri čemu bi troškove konverzije snosila banka, a koristilo bi se već postojeće obezbjeđenje kredita.

Dodik je naglasio da bi sama konverzija značila mogućnost otpisa kredita u iznosu od 30 odsto i produženje roka vraćanja kredita za 100 odsto.

“To znači da, ako je neko imao kredit na deset godina, ovaj novi kredit bi prolongirao otplatu na 20 godina”, rekao je Dodik, ističući da se u svemu vodilo računa o teškom položaju i broju ljudi koji imaju kredite sa valutnom klauzulom u švajcarskom franku.

On je dodao da će banka biti spremna da u roku od deset dana krene sa konverzijom, a da bi do 31. marta dala mogućnost klijentima da dokažu socijalni status kako bi obezbijedili otpis 50 odsto kredita, te da bi sva konverzija bila završena do 1. jula ove godine.

“Dogovorili smo se da banka za 25 odsto klijenata, odnosno fizička lica, jer se sve odnosi na njih a ne pravna lica, otpiše 50 odsto konvertovanog kredita”, istakao je Dodik.

Prema njegovim riječima, ukoliko bi Hipo banka promijenila stav i odustala od ovog načina konverzije, u parlament Srpske bi bio vraćen prijedlog zakona o konverziji.

On je naveo da je sinoć u Banjaluci održan prvi dio sastanka na kojem je traženo rješenje prihvatljivo za sve, te da se u pregovorima sa bankom postigao maksimum.

Govoreći o povoljnosti novog ponuđenog rješenja, Dodik je naglasio da je u Crnoj Gori građanima za konverziju kredita u švajcarskim francima ponuđena kamatna stopa od 8,2 odsto, a da u Hrvatskoj država mora da izdvoji 500 miliona evra za te potrebe.

On je ocijenio da sada predloženi zakon uvodi neke nove procedure i koncipiran je tako da uruši finansijsku stabilnost Srpske, a da je sam SNSD ranije rekao da će podržati prijedlog zakona upravo kako bi otvorio razgovore o rješavanju problema.

“To bi značilo automatsko gašenje Hipo banke, a Srpsku bi dovelo u poziciju narušavanja odnosa sa IBRD-om i buduće saradnje sa ovim velikim investitorom”, istakao je Dodik i dodao da sam prijedlog zakona podrazumijeva retroaktivnu primjenu koja bi bila nesprovodiva.

On je naglasio da je u aktuelnom prijedlogu zakona koji juče i danas razmatraju poslanici u Narodnoj skupštini Srpske primijećena koordinisana akcija SDA i SDS-a.

“Primjećujemo koordinisanu akciju Bakira Izetbegovića i Mladena Bosića na ovom pitanju i mi to razumijemo kao vrstu destabilizacije”, rekao je Dodik.

On je dodao da je cijeli proces vođen tako da najprije stvori problem u Pavlović banci, a sada i u Hipo banci.

“Očigledno je da je prijedlog došao sa nivoa BiH u nastojanju da se problem prebaci u Republiku Srpsku da bi se Srpska nosila s njim, vjerovatno, u uvjerenju onih koji su to predlagali da će se Srpska zbog toga dodatno destabilizovati”, istakao je Dodik.

Direktor Hipo banke Banjaluka Goran Babić rekao je da su većinski vlasnici Hipo Alpe Adria grupe zajedno sa predstavnicima manjinskog vlasnika EBRD-a, napravili ponudu za koju smatraju da će moći na najkvalitetniji način pomoći klijentima.

Pri tome su, tvrdi Babić, uvažavana dva aspekta, jedan da banka bude u situaciji da može normalno nastaviti poslovanje i drugi da ima klijente sa kreditima u švajcarskim francima sa znatno manjom mjesečnom obavezom.

“Nama je najbitnije ovog trenutka da se mjesečna obaveza klijenata smanji. Ponuda koju smo prikazali, svim fizičkim licima koji trenutno imaju kredit u banci, nudi odmah 30 odsto otpisa ukupne izloženosti, a postoji mogućnost da određeni broj najugroženijih klijenata, sa najmanjim platama, kojih je oko 25 odsto, dobije i 50 odsto otpisa”, objasnio je Babić.

Prema njegovim riječima, postoji mogućnost i prolongiranja rokova, čime bi se u određenim slučajevima mjesečne obaveze klijenata smanjile i do 70 odsto u odnosu na trenutne.

On je dodao da konverzija u lokalnu valutu neće podrazumijevati rizik u nekom narednom periodu promjene kursa, kao i da nema straha od promjene kamatne stope, koja je fiksna i iznosi 5,99.

Babić je rekao da bi usvajanje zakona proizvelo značajne posljedice za banku koje bi bilo teško kompenzovati.

“Hipo grupacija je poredila ovu našu ponudu sa efektima koje su proizveli zakoni doneseni u zemljama okruženja. Efekat na mjesečnu obavezu je znatno veći kod nas. Procjena je da je u Hrvatskoj mjesečna obaveza smanjena za deset odsto, dok bi kod nas najmanje smanjenje bilo iznad 20 odsto”, rekao je Babić.

Predstavnik EBRD-a Jan Braun istakao je da će ovaj zakon, ukoliko prođe, destabilizovati finansijsku situaciju u Republici Srpskoj.

“EBRD pokušava da nađe najbolje rješenje za ovaj problem. Vjerujemo da ovaj prijedlog predstavlja najbolje rješenje u ovoj situaciji i sa ovim mogućnostima”, poručio je Braun. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Dodik: Tražićemo novo rješenje za konverziju kredita

    1. Goran

      Osnovni problem je kontrola entiteta nad kreditima u CHF-u – nisu Agencija I Ministarstva finansija entiteta proveravale da li su u HYPU zaista “pozajmili od Svajcaraca CHF” I to redovno promenili kod Centralne banke u KM – ili su samo vestim ugovorom vezali rizik za CHF I sada masno naplacuju promenu kursa CHF – IAKO NISU CHF DALI GRADJANIMA NITI IH PROMENILI U KM U CENTRALNOJ BANCI!!!
      Tako sada HYPO ima SUPER PROFIT bez rizika!!!
      Po analizama HYPO je morao uzeti iz Svicarske ili sa berze oko 700 MILIONA CHF I konvertovati u KM u centralnoj banci BiH – a to NIJE URADIO, tako da su plasirana sredstva koja su prikupljne od istih tih gradjana po malim kamatama “po vidjenju” i plasirana kao CHF krediti.