Capital.ba

Dodik: Ekonomska politika i budžet za dodatnu stabilnost

30.11.2013. / 13:18

1BANJALUKA, Predsjednik SNDS-a Milorad Dodik rekao je danas da Ekonomska politika i budžet Republike Srpske za 2014. godinu treba da obezbijede dodatnu stabilnost i da iskoriste šansu da postojeći trend rasta bruto društvenog proizvoda od jedan odsto, bude još izraženiji.

“Osnovni ciljevi ekonomske politike potpuno su prihvatljivi, prvenstveno pomoć realnom sektoru privrede i borba protiv kriminala i korupcije”, poručio je Dodik novinarima u Banjaluci nakon sastanka koalicionih partnera sa premijerom Srpske Željkom Cvijanović.

Dodik je naglasio da će biti formirana komisija za borbu protiv kriminala i korupcije, koja treba da da određene efekte, ali je naveo da je matrica borbe protiv kriminala i korupcije u pravosudnom sistemu.

“Međutim, pravosudni sistem je iznad sistema vlasti u Republici Srpskoj, on je posebna vlast, potpuno otuđena od ove borbe, jer i u njoj samoj ima mnogo kriminala i korupcije među sudijama i tužiocima. Ima i časnih ljudi, ali je nesumnjivo da postoje korupcija i kriminal u okviru pravosudnog sistema”, poručio je Dodik.

Dodik je naglasio da nedavno urađene analize govore da je najveći stepen korupcije u zdravstvu i policiji, te dodao da je borba protiv korupcije u policiji snažno počela hapšenjima u prethodnih nekoliko mjeseci.

On je istakao da je iz ekonomske politike vidljivo da napori koji se čine imaju cilj da se podigne životni standard, kao i da se u idućoj godini obezbijede povećanja koja je Vlada obećala.

“S druge strane, šta god mi uradili, opozicija će biti protiv. Zato daju lažne informacije javnosti i pokušavaju da stanje prikažu gore nego što jeste”, tvrdi Dodik.

Nemoguće je, kaže predsjednik SNSD-a, da u situaciji kakvu predstavlja opozicija, Srpska bilježi rast BDP-a, dok čitav region ima pad BDP-a, kao i da Srpska ima povećanje izvoza, penzija i plata.

“Napravili su opštu galamu oko javnog duga, a pokazatelji govore da u strukturi javnog duga, vlast u periodu od 2001. do 2005. godine napravila zaduženja od 1,6 milijardi KM, a da obaveze locirane od 2006. do danas iznose oko 600 miliona KM”, istakao je Dodik.

On je naveo da je zaduženost u bruto društvenom proizvodu Srpske u 2004. godini bila 60,9 odsto, u 2005. 54,6 odsto, a u 2012. 43,9 odsto.

“Držimo stabilnom Republiku Srpsku u političkom i ekonomskom smislu. Srpska je po stopi investiranja jedno od najvećih investicionih područja u regionu”, poručio je Dodik.

On je dodao da je Vlada odražala fiskalnu stabilnost, likvidnost svih računa, da su institucije Srpske učinile sve da i ovu godinu završe bez značajnih socijalnih izazova, te da borba za radna mjesta predstavlja prioritet ove vlasti u narednom periodu.

Lider SNSD-a Milorad Dodik, DNS-a Marko Pavić i Socijalističke partije Petar Đokić podržali su danas radne verzije ekonomske politike i budžeta za 2014. godinu.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Dodik: Ekonomska politika i budžet za dodatnu stabilnost

    1. cicvara i med

      Ispred Vlade prisustvovali ministr Kovačević i Tegeltija.A podržano formiranje antikoruptivnog tima hahahaaaa
      al se šale.Prave šaljivdžije.A tek ona izjava”……………opozicija će doćekati na nož”Kakva opozicija, obični građani tvoji dugogodišnj glasači više ne mogu slušati nebuloze.