Capital.ba

Do 2030. godine četvrtina energije u EU iz vjetra

31.07.2008. / 7:45

BRISEL, Iz energije vjetra bi 2030. godine moglo da bude proizvedeno više od četvrtine ukupne električne energije u Evropskoj Uniji (EU), uz pretpostavku da se obezbjedi bolje priključenje elektrana na vjetar na postojeće razvodne sisteme i da se izgrade nove mreže za korišćenje energije vjetra, objavio je server “EurActive”.
    “U 2030. godini energija vjetra će biti glavni moderni izvor energije – biće pouzdana i konkurentna ako se uzmu u obzir troškovi po kilovatčasu”, prenio je server pozivajući se na strategiju evropske organizacije “TPWind”, koja se bavi razvojem energije na vjetar i potrebnih tehnologija.
  “TPWind” okuplja privatne i  javne subjekte sa ciljem da 2030. godine energija vjetra pokriva do 28 odsto potrošnje struje u EU, što bi, kako objašnjavaju u toj organizaciji, bilo oko 300 gigavata.
  Trenutno je instalirano i priključeno na razvodne mreže toliko uređaja koliko obezbeđuje proizvodnju 57 gigavata, naveo je server.
  Proizvodnja struje iz energije vjetra povećava svoje kapacitete za 19 do 20 odsto godišnje, što može da se uporedi sa oblastima za koje je karakterističan snažan razvoj, kao što su internet ili mobilne komunikacije.
  Osnovni problem za dostizanje cilja od 300 gigavata 2030. godine je dostupnost razvodnih, distributivnih mreža i njihovo priključivanje na elektrane na vjetar, ukazuje server.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!