Capital.ba

Djeca i mladi sa smetnjama u razvoju dobili bolje uslove za obrazovanje

07.08.2023. / 12:44

    • Uz pomoć EU dvije ustanove u Banjaluci koje brinu o ovoj populaciji dobili novu opremu i uređaje za kabinete
    • Zahvaljujući projektu ASIQ opremljeni i drugi segmenti oba centra

BANJALUKA – Nova medicinska oprema, uređaji za kabinete u kojima se održava praktična nastava te mini busevi unaprijedili su vaspitno – obrazovne procese, ali i cjelokupni rad dvije ustanove u Banjaluci, koje brinu o djeci i mladima sa smetnjama u razvoju iz cijele RS.

FOTO: Facebook/ Centar “Zaštiti me”

Upravo oni spadaju među najranjivije kategorije u jednom društvu i omogućavanje što boljih uslova za njihovo odrastanje i razvoj je cilj koji nije lako ispuniti u ekonomskoj situaciji u kojoj se nalazi BiH.

U praksi to znači obezbjeđivanje novca za nabavku opreme ili uređenje prostora za rad, a da bi to postigli brojne ustanove koriste alternativne načine finansiranja svojih potreba, odnosno EU fondove.

To je bio slučaj i sa pojedinim ustanovama koje pružaju podršku djeci i mladima sa smetnjama u razvoju, a koje su unaprijedile uslove za svoje korisnike kroz projekat „Poboljšanje dostupnosti i pristupačnosti zdravstvenih i socijalnih usluga radi poboljšanja kvaliteta socijalne uključenosti za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju – ASIQ“. Iako im je sjedište u Banjaluci, njihove usluge ne koriste samo stanovnici ovog grada, već oni pokrivaju cijelu RS.

Unaprijeđena praktična nastava

Direktor centra „Zaštiti me“ Zorica Kuzmanović Vasilić je objasnila da se radi o u vaspitno-obrazovnoj ustanovi u kojoj se vaspitavaju i obrazuju djeca i mladi sa smetnjama u razvoju.

„U okviru srednje škole imamo obrazovne profile za koje se školuju naši učenici za zanimanja kuvar, pekar i agroproizvođač. Teoretska nastava za naše učenike se realizuje u kabinetima dva dana u sedmici, a praktična u radionicama tri dana u sedmici, što podrazumijeva dualni vid obrazovanja učenika. Modernizacija radionica, nabavka novih uređaja, mašina, alata i opreme su preduslov da bi naši učenici usvojili potrebna znanja i vještine za svoja buduća zanimanja i imali sigurnost u izvođenju praktične nastave“, objasnila je Kuzmanović Vasilić i dodala da je ASIQ projekat omogućio modernizaciju cjelokupnog procesa izvođenja nastave.

„Zahvaljujući projektu ASIQ znatno je unaprijeđen vaspitni proces, a posebno praktična nastava za zanimanja pekar i agroproizvođač. Tačnije nabavljena je nova oprema za pekaru u kojoj naši učenici obavljaju praktičnu i teoretsku nastavu. Za agroproizvođače su nabavljeni uređaji, koji olakšavaju pripremu zemljišta za proizvodnju povrća koje se uzgaja u našim plastenicima i to zelena salate, crvenog i bijelog luka,  paprike te paradajza“, navela je ona.

Kazala je da je uz pomoć nove opreme unaprijeđen cjelokupni vaspitno obrazovni proces posebno učenicima srednje škole.

FOTO: Facebook/ Centar “Zaštiti me”

„Primjenom ovih novih uređaja učenicima je bolje približena i pojašnjena svaka tema koja se realizuje kroz praktičnu nastavu. Poseban značaj je u tome što učenici svoja praktična znanja mogu primjenjivati i kod svojih kuća i na taj način pomoći roditeljima“, dodala je ona.

Napomenula je da su u ovom centru zahvaljujući projektu ASIQ opremljeni i drugi segmenti centra „Zaštiti me“.

„Uvedene su nove tehnologije u radu, odnosno medicinska oprema za senzornu sobu, smart ekrani za učionice, zatim je poboljšan rad u oblasti asistivne tehnologije, modernizovan je rad u kuhinji, pekari, plastenicima. Osim toga dobili smo novi mini bus čime je poboljšan svakodnevni prevoz naših učenika, a internat je dobio savremeni vešeraj”, rekla je Kuzmanović Vasilić.

Centar za obrazovanje, vaspitanje i rehabilitaciju pokriva cijelu RS

Sličnu opremu je putem ovog projekta obezbijedio i „Centar za obrazovanje, vaspitanje i rehabilitaciju slušanja i govora“ u kojem na dnevnoj bazi borave djeca predškolskog i školskog uzrasta za koju su organizovani vaspitno – obrazovni procesi i tretmani.

I ova ustanova je dobila novu opremu za kuhinju čime je omogućen bolji kvalitet praktične za učenike srednje škole za smjer pekar.

„Nabavljen je i kombi za potrebe prevoza djece i nastavnika naše ustanove i to nam je omogućilo da lakše realizujemo naše radne aktivnosti“, objasnio je direktor ovog Centra Saša Tatić.

Pored toga nabavljena je i medicinske oprema za ambulantu.

FOTO: Facebook/ Centar “Zaštiti me”

„U pitanju je oprema za objektivnu procjenu stanja sluha i razvoja govora kod djece školskog i predškolskog uzrasta. Radi se o prilično skupoj opremi i kod nas nikada nema dovoljno novca za nabavku takve opreme, pa je bilo poželjno da se uključimo u taj projekat. Samim tim što smo dobili tu opremu povećan je kvalitet našeg rada i tretmana a uveli smo nove usluge što je povećao broj korisnika usluga“, rekao je Tatić.

Objasnio je da je ova ustanova resursni centar za banjalučku regiju, ali i da pokrivaju cijelu RS kada je u pitanju oštećenje sluha i druge potrebe.

„Uz redovne korisnike koje borave svakodnevno u našoj ustanovi imamo i oko 300 korisnika godišnje raznih uzrasta iz cijele RS koji dolaze kod nas po potrebi na procjene u svrhu ostvarivanje raznih prava, a djeca dolaze na procjene, te na tretmane i na savjetodavni rad. Imamo i korisnike i iz Federacije BiH“, naveo je Tatić.

Besplatan boravak za djecu predškolskog uzrasta

Direktor „Centar za obrazovanje, vaspitanje i rehabilitaciju slušanja i govora“ Saša Tatić je rekao da ova ustanova ima organizovane grupe za djecu predškolskog uzrasta sa kojima je organizovan grupni i individualni rad.

„Imamo oko 40 korisnika koji besplatno borave. U pitanju su djeca sa oštećenim sluhom ali i drugim sindromima te poremećajima govora i jezika. Za njih je organizovan poludnevni boravak“, naveo je Tatić.

Projekat ASIQ vrijedan više od milion KM

Sam projekat pod nazivom „Poboljšanje dostupnosti i pristupačnosti zdravstvenih i socijalnih usluga radi poboljšanja kvaliteta socijalne uključenosti za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju – ASIQ“.

FOTO: Capital

Implementiran je od 01. jula 2020. godine do 31. decembra 2021. godine. Ukupna vrijednost mu je bila 575.122 evra od čega je 488.278 evra obezbijedila EU. Projekat je sufinansiran od strane ERDF i IPA II fondova EU.

„Osnovni cilj projekta je bio poboljšanje dostupnosti i pristupačnosti zdravstvenih i socijalnih usluga u cilju poboljšanja kvaliteta socijalne uključenosti i obrazovanja djece i mladih sa smetnjama u razvoju“, naveli su u Gradskoj razvojnoj agenciji Banjaluka (CIDEA) koja je nosilac projekta.

Precizirali su da je to u praksi značilo povećanje dostupnosti i kvalitet zdravstvenih i socijalnih usluga, uspostavljanje nove usluge za dijagnostiku i nabavka nove oprema za rad, edukacija svih koji rade sa djecom i mladima sa smetnjama u razvoju, te uspostavljanje saradnje i razmjena znanja i informacija.

U svjetlu gore navedenih ciljeva iz ove Agencije su poručili da je projektnim partnerima obezbijeđena oprema za praktičnu nastavu učenika (pekara, oprema za frizere, oprema za agroproizvođače), oprema za kuhinju i vešeraj, oprema za zdravstvene usluge iz sfere asistivnih tehnologija, senzorne integracije, dijagnostifikovanja poteškoća u sluhu i govoru, vozila, rekonstrukcija objekta, itd.

Uz CIDEA koja je bila nosilac projekta, a partneri na projektu su bili ustanove centar Zaštiti me“ te „Centar za obrazovanje, vaspitanje i rehabilitaciju slušanja i govora“ iz Banjaluke, osnovna škola  „Voštarnica“ iz Zadara“ i javna ustanova „Resursni centar za djecu i mlade“ iz Podgorice.

CAPITAL: V. Popović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!