Capital.ba

Direktori Elektroprenosa BiH iz FBiH podnijeli ostavke

17.07.2008. / 8:40

SARAJEVO, BANJALUKA – Rad preduzeća “Elektroprenos BiH” je blokiran jer su četiri izvršna direktora iz reda Bošnjaka i Hrvata iz FBiH podnijela ostavke, a članovi Upravnog odbora iz RS ne dolaze na sastanke, kazao je juče Ibrahim Čolakhodžić, predsjednik UO te kompanije.
 
“Izvršni direktori su ostavke podnijeli na bazi odluke Upravnog odbora prema kojoj će Uprava kao tim biti smijenjena ukoliko ne podnese izvještaje o radu u 2007. godini, te plan rada i investicija za 2008”, rekao je Čolakhodžić.
Ostavke su podnijeli Zdenko Vukić, Azra Hajro, Zlatko Vidović i Ramiz Mehmedagić. Jedan od direktora u ostavci tvrdi da je rad Uprave blokiran.
“Od 15. maja nije održana niti jedna sjednica Uprave preduzeća i nije donijeta niti jedna odluka vezana za poslovanje”, kaže naš sagovornik.
Čolakhodžić dodaje da se sjednica UO “Elektroprenosa BiH” ne može održati zbog nedostatka kvoruma, koji je prouzrokovan nedolaskom članova iz reda srpskog naroda.
Ministar energetike FBiH Vahid Hećo kaže da nije upoznat s tim ostavkama, ali da su mu poznati problemi u funkcionisanju ovog preduzeća.
“U ‘Elektroprenosu’ se odluke donose koncenzusom, ali direktor (Dušan Mijatović) želi da ih donosi samostalno. Takve odluke nisu validne i tako je došlo do blokade rada Uprave”, tvrdi Hećo.
Predstavnici RS u “Elektroprenosu BiH”, pak, kažu da je za nefunkcionisanje preduzeća odgovoran upravo Hećo, koji nije ispoštovao zaključak Skupštine akcionara te kompanije. Skupština je, ukazuju, na svojoj prvoj sjednici zadužila resorne entitetske ministre da obrade sve inicijative koje se odnose na pitanje funkcionisanja kompanije i predlože način njihovog rješavanja na idućoj sjednici Skupštine, koja se trebala održati najkasnije do 15. aprila.
U Ministarstvu privrede, energetike i razvoja RS ističu da je premijer RS Milorad Dodik, kao član Skupštine akcionara ispred RS, predložio na razmatranje principe daljeg funkcionisanja kompanije sa ciljem poboljšanja rada kompanije i ostvarivanja jednakih prava za oba akcionara.
“I pored naših zvaničnih poziva i ličnih kontakata, do sastanka sa ministrom Hećom na temu prevazilaženja problema nije došlo. Zbog toga druga sjednica Skupštine akcionara nije održana ni tri mjeseca nakon utvrđenog roka”, ističu u Ministarstvu privrede, energetike i razvoja RS.
“Elektroprenos BiH”, kojeg su zajednički osnovali RS i FBiH, gazduje sistemom za prenos struje u cijeloj BiH.
Hećo: Reorganizacija neprihvatljiva
Vahid Hećo cijeni da je blokada rezultat zahtjeva iz RS da se “Elektroprenos BiH” reorganizuje, tako da, za razliku od sadašnja četiri, postoje tri organizacione jedinice – u Sarajevu, Mostaru i Banjaluci, što je za FBiH, kako ističe, neprihvatljivo.
“Ako ćemo mijenjati principe rada moramo mijenjati zakon, a to bi bilo vraćanje unazad za 10 godina”, rekao je Hećo.
U Ministarstvu privrede, energetike i razvoja RS tvrde, pak, da predloženi principi nisu na štetu nijednog od akcionara, a u potpunosti štite akcionarski kapital RS i ne dozvoljavaju monopol u odlučivanju.Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!