Capital.ba

Devizne rezerve 6,33 milijarde KM

15.03.2013. / 9:16

kmBANJALUKA, Devizne rezerve BiH početkom marta ove godine iznosile su 6,33 milijarde KM, što je povećanje od 180 miliona maraka u odnosu na isti period prošle godine, podaci su Centralne banke BiH.

– Rastu deviznih rezervi doprinijela je isplata dvije tranše stend-baj aranžmana sa MMF-om, u ukupnom iznosu od 230,2 miliona KM. Takođe, pozitivno je uticala i uobičajena sezonska potražnja za domaćom valutom tokom ljetnih i novogodišnjih praznika – rekli su u CB BiH i dodali da na devizne rezerve utiču i aktivnosti bankarskog sektora.
U Centralnoj banci ističu da su najveći negativan uticaj na kretanje deviznih rezervi imale obaveze BiH po osnovu otplate spoljnog duga, kao i transakcije bankarskog sektora usmjerene na izmirenje obaveza prema inostranstvu.
– Ukupno plaćeni iznos po osnovu spoljnog duga za prošlu godinu iznosi 413,3 miliona KM. Strani izvori finansiranja komercijalnih banaka, usljed smanjenja potražnje za kreditima i pooštrenih kriterijuma kreditiranja, smanjeni su i u toku prošle godine, čime je ostvaren dodatni pritisak na devizne rezerve – rekli su u CB BiH.
Istakli su da strukturu deviznih rezervi najviše čine sredstva investirana u likvidne vrijednosne papire zemalja članica Evropske monetarne unije, odnosno 66,45 odsto.
Rukovodilac Sekcije za bankarstvo u Udruženju ekonomista RS SVOT Marko Đogo naglasio je da je jedini nedostatak ovog povećanja deviznih rezervi taj što se dijelom finansiraju iz kredita MMF-a.
– Da nije tog kredita, došlo bi i do smanjenja jer imamo trgovinski deficit. Nemamo ni značajnije izvore finansiranja, kao što smo prije imali bankarske kredite i nešto stranih investicija, koji su prekinuti po izbijanju ekonomske krize. Postoji ozbiljna strepnja da bi se devizne rezerve mogle naći pod još jačim pritiskom, što bi dovelo u pitanje i samu nacionalnu valutu – istakao je Đogo.
Prema njegovom mišljenju, sklapanje ugovora sa MMF-om je pozitivno jer na neki način odgađa krizu u kojoj se nalazimo.
– Ukoliko se stanje ne popravi kada se izvučemo iz krize i budemo morali vraćati zaostale kredite, devizne rezerve će se naći pod većim pritiskom nego što su danas – kazao je Đogo.

Zlatne rezerve
CB BiH trenutno raspolaže sa 96.000 finih unci zlata, čija je ukupna tržišna vrijednost početkom marta iznosila 227,7 miliona KM.
– Ovaj iznos čini 3,6 odsto od ukupnih deviznih rezervi. Radi se o standardnim zlatnim polugama, koje se u skladu sa uobičajenim praksama investiranja centralnih banaka čuvaju kod Banke Engleske – kazali su u CB BiH. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!