Capital.ba

Depoziti u bankama 12 milijardi KM

09.03.2009. / 7:00

hypoBANJALUKA, Prema podacima Centralne banke BiH, ukupni depoziti na kraju 2008. godine iznosili su 12 milijardi maraka, od čega su depoziti stanovništva 5,2 milijarde maraka.
Depoziti u komercijalnim bankama stabilizovali su se krajem novembra prošle godine, a u decembru se bilježi i rast depozita građana.
– Ako posmatramo ročnost, od ukupnih depozita oko 5,5 milijardi maraka su depoziti po viđenju, dok su oko 6,5 milijardi maraka oročeni i štedni depoziti – rekli su u Centralnoj banci BiH.
Povjerenje građana u bankarski sektor, prema ovim podacima, kažu u Centralnoj banci, veće je nego u oktobru prošle godine, kada su građani iz komercijalnih banaka povukli oko 678 miliona maraka. Građani su do tada u bankama držali blizu šest milijardi maraka.
– Depoziti su značajni ne samo za bankarski sektor već za privredu u cjelini, jer su depoziti, prije svega dugoročni, jedan od ključnih generatora kreditiranja, omogućavaju nove investicije, razvoj zemlje, nova radna mjesta, poboljšanje standarda građana – ističu u Centralnoj banci.
Depoziti su jedan od izvora kreditiranja, bez čega nema razvoja, potrošnje, ni nove proizvodnje, dodaju u Centralnoj banci, naglašavajući da su depoziti bitni na samo za bankarski sektor nego i za građane i privredu u cjelini.
U Agenciji za osiguranje depozita BiH kažu da je štednja građana izuzetno bitna stavka u funkcionisanju bankarskog sektora, kojima se izražava stopa povjerenja građana u banke.
– Banke, s druge strane, na osnovu depozita dolaze do sredstava neophodnih za nesmetano funkcionisanje bankarskog i cjelokupnog privrednog života – rekli su u Agenciji.
U programu osiguranja depozita kod Agencije za osiguranje depozita nalaze se 24 komercijalne banke, a trenutni limit osiguranja depozita u BiH, koji je utvrđen krajem decembra, je 20.000 maraka.
Štednja
Prema izvještajima kontrole koju je sprovela Agencija za bankarstvo BiH u četvrtom kvartalu 2008. godine, štedno-kreditne organizacije započele su aktivnosti na prikupljanju depozita i štednih uloga svojih članova, a očekuje se da bi ove organizacije u 2009. godini mogle imati depozite i štednju kao jedan od izvora finansiranja. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!