Capital.ba

Depoziti BiH sigurni

17.01.2012. / 7:10

BANJALUKA, Devizne rezerve i osigurani depoziti BiH uloženi u Francusku centralnu banku, odnosno u hartije od vrijednosti potpuno su sigurni, uprkos tome što je toj zemlji oboren vrhunski rejting, tvrde u Agenciji za osiguranje depozita BiH i Centralnoj banci BiH.

O bojazni za sigurnost bh. novca počelo se govoriti nakon što je Agencija za kreditni rejting “Standard & Poor's” prošle sedmice Francuskoj oduzela najviši AAA rejting.
Josip Nevjestić, direktor Agencije za osiguranje depozita BiH, rekao je da je, iako je kreditni rejting Francuske izgubio najvišu ocjenu, novac Fonda za osiguranje depozita BiH, koji je dijelom uložen na tržište hartijama od vrijednosti te zemlje, u potpunosti siguran.
“Sigurnost novca je neupitna i za nju je garantovala vlada EU, odnosno u konkretnom slučaju Vlada Francuske”, naveo je Nevjestić.
On je objasnio da uloženi novca u nekom trenutku može donijeti manji ili veći profit, ali je politika investiranja Agencije primarno zasnovana na principu sigurnosti, tako da temeljni kapital Fonda ni na koji način ne može biti ugrožen.
“Bez obzira na to što je Francuska izgubila AAA rang i dalje spada u red najsigurnijih zemalja za ulaganje”, naglasio je Nevjestić.
U projekciji nastavka trenda srozavanja rejtinga Francuske, ili bilo koje druge zemlje u koje je uložen, novac Fonda je siguran, rekao je Nevjestić objasnivši da se trgovanje na ovim tržištima svakodnveno prati, te da će se u odnosu na situaciju lošije hartije od vrijednosti prodavati, a kupovati one koje kotiraju bolje.
Iz Službe za odnose s javnošću CB BiH rekli su da je ključni kriterijum za investiranje deviznih rezervi sigurnost, te da su uslovi za njihovo ulaganje u potpunosti ispoštovani i u skladu s aktima koji se odnose na investiranje.
“Smanjenje ocjene rejtinga prema jednoj rejting agenciji još je u okvirima prihvatljivog rizika investiranja deviznih rezervi”, saopštili su iz CB BiH povodom smanjenje ocjene rejtinga Francuske.
Iz Centralne banke BiH potvrdili su da su prema posljednjim zvaničnim podacima ukupni depoziti stanovništva na kraju novembra prošle godine iznosili 6,92 milijarde KM.
Princip osiguranja depozita građana u BiH je takav da ako štediša ima polog u više banaka svaka od njih mu garantuje isplatu do 35.000 KM pojedinačno, dok oni koji imaju više računa u jednoj banci mogu dobiti najviše tu sumu.
Sredstva Fonda za osiguranje depozita BiH uložena su u hartije od vrijednosti SAD, Njemačke, Francuske i drugih zemalja EU, odnosno zemalja koje su imale ili još imaju najviši kreditni rejting. Iznos novca u ovom fondu spada u domen “poslovne tajne”.
Kada su u pitanju devizne rezerve, na početku velike ekonomske krize Centralna banka BiH “preselila” je devizne rezerve iz evropskih poslovnih banaka u centralne banke EU i one se danas nalaze u centralnim bankama Njemačke, Luksemburga, zemalja visokog AAA rejtinga, te Francuske, koja je do prije nekoliko dana bila u njihovom društvu. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!