Capital.ba

Đelić: Za Srbiju nema budućnosti ako ne postane zemlja snažnih izvoznika

08.11.2007. / 14:14

BEOGRAD, Potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić rekao je da nema budućnosti za Srbiju ako ne postane zemlja snažnih izvoznika i ocijenio da je situacija u srpskom izvozu izuzetno zabrinjavajuća.

Otvarajući Prvi samit srpskih izvoznika o temi “Kako povećati srpski izvoz i smanjiti spoljnotrgovinski deficit”, Đelić je rekao da su trenutno dva najveća ekonomska problema Srbije nezaposlenost i izvoz.

“U celoj Evropi nema zemlje koja manje izvozi po glavi stanovnika kao što je Srbija”, rekao je Đelić, navodeći da Srbija izvozi devet puta manje od Hrvatske i 18 puta manje od Mađarske.

On je rekao da je zabrinjavajući rast deficita tekućih plaćanja koji iznosi gotovo 15 odsto bruto društvenog proizvoda i upozorio da to prijeti da ugrozi makroekonomsku stabilnost u zemlji.

Prema njegovim riječima, izvoznici u Srbiji izuzetno su uvozno zavisni, odnosno 50 najvećih izvoznika ujedno su i uvoznici.

Đelić je naveo da bi predviđeni izvoz ove godine trebalo da iznosi 8,7 milijardi dolara i poručio izvoznicima Srbije da se ujedine, jer je izvoz patriotizam 21. vijeka.

Predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin, navodeći mjere za povećanje srpskog izvoza, istakao je potrebu povećanja konkurentnosti srpske privrede na svjetskom tržištu, kao i pokretanja nacionalnog programa za povećanje izvoza, stvaranje povoljnog ambijenta, ubrzanje reformi.

Ministar trgovine Srbije Predrag Bubalo rekao je da izvoz Srbije nije na zadovoljavajućem nivou i da je potrebno da taj izvoz raste minimalno 17 odsto godišnje.

On je naveo da Srbija od svih zemalja u regionu ima najmanji izvoz po glavi stanovnika, oko 590 dolara, dok BiH ima 606 dolara, Rumunija 1.200, Hrvatska oko 2.000, Makedonija 2.020 i Slovenija više od 8.000 dolara.

Kao mjere za povećanje izvoza Bubalo je naveo stvaranje povoljnih uslova za izvoz, navodeći da su najveći potencijali srpskog izvoza u sektoru usluga, posebno u izvođenju investicionih usluga u inostranstvu, o čemu je potrebno donijeti odgovarajući zakon, a potrebno je i donijeti nacionalnu strategiju za povećanje izvoza.

Ministar poljoprivrede Srbije Slobodan Milosavljević rekao je da je u deset mjeseci ove godine srpska poljoprivreda zabilježila 1, 26 milijardi dolara izvoza, a da se do kraja godine očekuje više od 1,5 milijardi dolara izvoza, od čega pola milijarde dolara suficita.

On je kao mjere za povećanje izvoza istakao podsticaj projekata iz oblasti poljoprivrede sa izvoznom orijentacijom, organizovani nastup na svjetskim sajmovima i organizovan rad na poboljšanju imidža Srbije u svijetu.

Državni sekretar Ministarstva finansija Srbije Janko Guzijan rekao je da će Vlada Srbije danas usvojiti budžet za iduću godinu, ali nije mogao da govori o ciframa, navodeći samo da je predviđen deficit od 0,5 odsto bruto društvenog proizvoda, značajna štednja, kao i oko 20 milijardi dinara suficita, što je manje od ovogodišnjeg budžeta koji je predviđao suficit od 39 milijardi dinara.

On je predložio da se radi povećanja izvoza smanji porez na dobit, a više oporezuje potrošnja.

Državni sekretar Ministarstva ekonomije Velimir Gavrilović rekao je da je potrebno povećati kvalitet nacionalne ekonomije Srbije, što će dovesti do povećanja izvoza.

Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić smatra da oštra monetarna politika, koju provodi Centralna banka, dovodi do niske stope inflacije a to koristi i izvoznom sektoru.

On je naveo da nema sumnje da je jačanje dinara u odnosu na evro redukovalo izvoz za one izvoznike koji se nisu obezbijedili od deviznog rizika

Jelašić je rekao da je u posljednje tri godine inflacija u Srbiji pod kontrolom nezavisno od inflatornih pritisaka.

On je rekao da uloga NB Srbije nije da hermetički izoluje Srbiju od, naprimjer, poskupljenja nafte u svijetu ili uticaja suše, nego da obezbijedi uslove koji će omogućiti srpskoj privredi da se zaštiti.

Prema podacima Zavoda za statistiku Srbije, za osam mjeseci ove godine spoljnotrgovinski robni deficit Srbije iznosi o je 5,5 milijardi dolara i bio je viši u odnosu na isti period prošle godine za 33,6 odsto.

Prvi samit srpskih izvoznika okupio je oko 30 izvoznih kompanija, a cilj skupa je utvrđivanje mjera za poboljšanje izvoza koje će biti predate Vladi Srbije.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!