Capital.ba

Deficit Srbije u robnoj razmjeni od 8,2 milijarde evra

30.01.2009. / 18:40

BEOGRAD,  Spoljnotrgovinski deficit Srbije u prošloj godini iznosio je 8,2 milijarde evra i viši je za 15,2 odsto nego u 2007. godini – saopštio je Zavod za statistiku Srbije.

Zavod je posebno istakao probleme vezane za svjetsku finansijsku krizu, koji se reflektuju i na spoljnotrgovinsku razmjenu Srbije, pa je smanjenje svjetskih porudžbina uticalo na srpski izvoz, koji od avgusta bilježi pad.

Za sada se efekti svjetske finansijske krize vidno ublažuju izvozom poljoprivrednih proizvoda, posebno u države CEFTA sporazuma, navodi se u saopštenju.

Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije u toku prošle godine iznosila je 23 milijarde evra, što je za 15,4 odsto više nego u 2007. godini.

Izvezeno je robe u vrijednosti 7,4 milijardi evra, što je za 15,5 odsto više nego u 2007. godini, dok je uvezeno 15,5 milijardi evra, što je više za 15,3 odsto u odnosu na isti period.

Nepovoljna karakteristika spoljnotrgovinske razmjene u protekloj godini je visok deficit, međutim povoljna činjenica je da izvoz neznatno brže rastao od uvoza.

Do povećanog uvoza u drugoj polovini prošle godine doprinijela je povećana kupovina energenata, a naročito nafte i to za 13,9 odsto više nego u prvoj polovini 2008.

U uvozu glavni spoljnotrgovinski partneri bili su Rusija (3,4 milijarde dolara, sa kojim Srbima ima najveći deficit zbog uvoza energenata i nedovoljnog korišćenja bilateralog Sporazum o slobodnoj trgovini), a slijede Njemačka (2,7 milijardi dolara) i Italija (2,1 milijarda dolara).

Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa članicama EU (više od polovine ukupne razmjene).

Srbija sa državama CEFTA sporazuma ima suficit u razmjeni od 1,8 milijardi dolara i to uglavnom zbog izvoza poljoprivrednih proizvoda i pića.

Suficit je ponovo ostvaren sa BiH, Crnom Gorom i Makedonijom.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!