Capital.ba

Cvijanović: Srpska zainteresovana za realizaciju aranžmana sa MMF-om

31.05.2014. / 9:32

cvijanovicBANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je Srpska zainteresovana da BiH realizuje postojeći aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ na kojeg se računalo još krajem marta, kao i tranšu koja bi trebalo da dođe u junu.

“Uvjerena sam da ćemo iz te dvije tranše uspjeti ukupno da povučemo 65 miliona KM za Republiku Srpsku”, rekla je Cvijanovićeva.

Cvijanovićeva je sinoć za RTRS izjavila da su predstavnici MMF-a, uporedo s tim, spremni da stave BiH na raspolaganje dodatnih 200 miliona KM brzih sredstava za pomoć usljed poplava.

Ona je rekla da u dosadašnjem aranžmanu sa MMF-om Republici Srpskoj od ukupnog nivoa sredstava pripada trećina, ali da se u slučaju ovih dodatnih 200 miliona uvažava činjenica da to nije odgovarajući omjer, s obzirom da su štete od poplava u Srpskoj velike.

Cvijanovićeva je rekla da entiteti sada treba da se dogovore koliko bi dali da se izdvoji za Brčko distrikt, a da ostalo podijele na jednake dijelove.

Ona je rekla da je Srpska zaslužila da dobije i veći omjer sredstava, dodajući da Vlada Republike Srpske pregovara i sa Svjetskom bankom, Evropskom bankom za obnovu i razvoj, te Evropskom investicionom bankom.

“Ohrabrujuće je da su svi oni spremni da preusmjere određena sredstva koja su davno locirali za određene projekte, cijeneći da sada imamo interventne potrebe, kao i nova sredstva za realizaciju projekata za koje procijenimo da su od suštinske važnosti – poljoprivreda i infrastruktura”, pojasnila je Cvijanovićeva.

Cvijanovićeva je rekla da će u potpunosti biti moguće pratiti novac koji bude dolazio u Fond solidarnosti, koji će biti formiran radi saniranja poplava u Srpskoj, kao i gdje se i za koje potrebe taj novac upućuje.

Govoreći o konkretnim mjerama za oporavak uništene privrede usljed poplava u Srpskoj, Cvijanovićeva je rekla da Vlada Srpske u saradnji sa Privrednom komorom Republike Srpske razrađuje niz mjera.

“Prvo ćemo ići da se pomogne oživljavanje svakog privrednog subjekta za kojeg je to moguće, dok postoje i oni kojima su uništene mašine gdje će se ići sa odgovarajućim kreditnim aranžmanima i svakom drugom podrškom koja podrazumijeva i intervenciju bankarskog sektora, kojim ne upravlja država”, pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da se Vlada Srpske razmatra kako pomoći najugroženija područja od poplava kao što su Doboj i Šamac, kako da dobiju posebnu pažnju u svim ovim programima i da dobiju određene olakšice.

“Mislim da će mjere u privredi morati biti sveobuhvatne, a jedan broj njih će biti koncentrisan na područja gdje su privredni subjekti teško stradali”, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da ove mjere podrazumijevaju otpisivanje i smanjenje određenih obaveza, ukidanja pojedinih stvari na određeni rok za kojeg se procijeni da će se ta preduzeća konsolidovati i obnoviti svoje resurse.

Cvijanovićeva je rekla da je za vrijeme poplava u Srpskoj zabilježen značajan pad javnih prihoda, što u praksi znači da sredstva koja su bila planirana ne dolaze u toj dinamici i planiranom iznosu.

“Mnogi neće moći da izvršavaju svoje obaveze i to će se definitivno vidjeti na padu prihoda i u budućem periodu”, napomenula je Cvijanovićeva.

Cvijanovićeva je rekla da Vlada Srpske, pored aktivnosti oko formiranja Fonda solidarnosti, vodi paralelne aktivnosti i oko stabilizacije budžeta Srpske, ističući da će rebalans budžeta biti razmatran onda kada to procijeni Vlada, a ne opozicija.

On je rekla da su predložene mjere Vlade Srpske za saniranje posljedica poplava u Srpskoj dobre, jer su ciljane na privredu, privrednog subjekta, pojedinca, poslodavca i radnika.

“Mislim da ćemo u prvoj polovini juna imati sve ovo usvojeno u parlamentu Srpske i da će mjere stupiti na snagu. Imamo još jednu obavezu, da sačekamo 18. juni kada će biti procjena štete”, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da će se dobijeni podaci uklapati u kriterijume i tehnologiju koju primjenjuju Svjetska banka, EU i UNDP, koji zajedno sa njima rade na procjeni kako bi dobili međunarodnu standardizaciju procjene štete.

Cvijanovićeva je rekla da je šteta od poplava u Srpskoj ogromna u svim segmentima, ali da se u ovom trenutku ne može govoriti o konkretnim brojevima.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Cvijanović: Srpska zainteresovana za realizaciju aranžmana sa MMF-om

    1. puka 59 - UMANJENJE

      VETERANI 317 SBBR I STRANKE PENZIONERA I RADNIKA SA VRATA BOSNE PREDLAŽU DRUGU NIKŠIĆU I GOSP CVIJANOVIĆ : SOLIDARNOST U JAVNOJ POTROŠNJI SVI VLASTI BIH MANJE 55 POSTO KA KOLOVOZ 2013 GODINE VOJNIM PENZIONERIMA , TI 500 OD MMF DIREKTNO ZA NASTRADALE OD VAŠIH MIJERA .