Capital.ba

Cvijanović i Kormak potpisale Memorandum o provođenju reforme fiskalnog sektora

15.05.2015. / 13:36

cvijanovic-kormakBANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da se potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju o provođenju USAID-ovog programa reforme fiskalnog sektora pokazuje zajednička spremnost da se radi u ovim oblastima i stvori ukupno bolji ekonomski ambijent u Srpskoj.

Cvijanovićeva je navela da su teme, obuhvaćene memorandumom koji je danas u Banjaluci potpisala sa ambasadorom SAD u BiH Morin Kormak, već identifikovane Ekonomskom politikom Republike Srpske za ovu godinu.

“Svakako da će podrška koju dobijamo i od Vlade SAD i preko USAID-a biti značajna za postizanje svih tih ciljeva – stvarati bolje poslovno okruženje, jačati kontrolu nad upotrebom javnih sredstava, obezbijediti veću transparentnost, rasterećivati privredu, uvoditi nove metode rada i elektronsko poslovanje”, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci nakon potpisivanja memoranduma.

Ona je naglasila da će sav doprinos od današnjeg potpisivanja memoranduma i projekta koji je time predviđen biti stvaranje ukupno boljeg ambijenta u Srpskoj, što je veoma kompatibilno sa definisanim potrebama Vlade i društva u cjelini.

“Zahvalna sam i ambasadoru SAD za napore da se dođe do ovog projekta, isto tako zahvalna sam onima koji će provoditi ovaj projekat”, rekla je Cvijanovićeva, izražavajući posebnu zahvalnost u ime Ministarstva finansija i Ministarstva zdravlja Republike Srpske, te Poreske uprave Srpske.

Ona je dodala da je cilj programa reforme fiskalnog sektora i unapređenje rada institucija, te uvođenje reda i discipline u sistem i olakšanje poslovanja.

“Posebno me raduje što će ovaj projekat, osim što će se moći nabavljati nova oprema, značiti i kadrovsko osposobljavanje naših ljudi u ovim oblastima”, rekla je Cvijanovićeva i izrazila nadu da će dobra saradnja biti nastavljena u budućnosti i u nekim drugim sektorima.

Cvijanovićeva je navela da su slične reforme, provođene uz podršku američke Vlade, značajno koristile svim zemljama u regionu, a da će konkretno ovaj projekat koji će trajati nekoliko godina donijeti direktne benefite Srpskoj i poslužiti za definisanje novih modaliteta saradnje.

Na pitanje novinara kakva je razlika između današnjeg potpisivanja memoranduma o finansijskoj podršci Srpskoj jedne strane države i odredaba zakona o javnosti rada neprofitnih organizacija u dijelu njihovog finansiranja, Cvijanovićeva je rekla da razlike nema i da bi se transparentnost trebala podjednako odnositi i prema vladinom i nevladinom sektoru.

“Veoma javno izađem i potpišem sve što treba da implementira Republika Srpska. Nikada nisam rekla da su sredstva došla iz nekog drugog izvora ako su ona bila recimo iz MMF-a ili nikada nisam sakrila da su to bili novci Svjetske banke…”, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je ponovila da podržava realizaciju projekta reforme fiskalnog sektora koji je predviđen današnjim potpisivanjem memoranduma sa ambasadorom SAD u BiH jer, kako je navela, on uvodi više reda u sistem.

“Mislim da ovoj zemlji u cjelini treba daleko više reda i u javnim finansijama i u trošenju novca i u odgovornosti u ponašanju. Tako da ne treba da postoje bilo kakve skrivene namjere, niti bilo šta što je vezano za rad bilo koga”, istakla je Cvijanovićeva. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!