Capital.ba

Crne prognoze: Naftno tržište ulazi u deficit

16.04.2020. / 9:00

PARIZ, Blagi prestanak pada tražnje za naftom može se očekivati tek u maju, a nešto više u junu ove godine.

Kolaps tražnje za naftom zbog pandemije koronavirusa u drugom kvartalu ove godine dovešće do toga da čak i u uslovima smanjenja ponude ovog energenta zalihe mogu da skoče do 17,4 miliona barela dnevno, saopštila je Međunarodna agencija za energetiku (IEA).

Precizira se da će u aprilu tražnja biti manja za 29 miliona barela dnevno, ali da će u u maju pad biti nešto manji – 26 milona barela, a u junu 15 miliona.

IEA navodi i da dogovor OPEK plus o smanjenju proizvodnje nafte ne može da kompenzuje pad tražnje u svijetu, ali bi ipak mogao da doprinese smanjenju zaliha ovog energenta u drugoj polovini 2020. godine.

Istovremeno, ističe se da napori OPEK plus ne mogu istog trena da stabilizuju tržište nafte, ali će doprinijeti ublažavanju situacije sa prekomjernom proizvodnjom, iako je i dalje nemoguće sagledati sve posljedice ove krize.

Globalna tražnja za naftom najmanja od 1995. godine

IEA navodi da je tražnja za naftom u aprilu ove godine pala na ukupnih 70,4 miliona barela dnevno, što nije zabilježeno od 1995. godine.

Ako se ovako nastavi, pad tražnje cijele 2020. godine biće najveći u istoriji i u prosjeku će tražnja za naftom iznositi 90,6 miliona barela dnevno, prognoza je ove svjetske organizacije, prenosi Sputnjik.

“Ovaj pad tražnje je najveći u istoriji”, konstatuje IEA.

Nakon objavljivanja izvještaja IEA o rekordno niskoj tražnji za naftom cijene tog energenta marke „brent“ pale su za pet procenata, podaci su sa svjetskih berzi.

Trenutna vrijednost crnog zlata iznosi 28,02 dolara za barel.

Podsjetimo, prošle nedjelje su zemlje koje čine OPEK plus postigle sporazum o smanjenju proizvodnja nafte za 9,7 miliona barela dnevno. Sputnik

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!