Capital.ba

Coface: U prvih deset nalazi pet firmi iz Slovenije

10.09.2012. / 8:35

PODGORICA,  Francuska grupacija Coface specijalizovana za upravljanje i osiguranje kredita napravila je listu preduzeća iz oblasti prerade i distribucije nafte, proizvodnje i distribucije električne energije, trgovine i telekomunikacija sa područja bivše Jugoslavije i rangirala ih prema veličini godišnjeg prihoda u prošloj godini.

 

 
Na listi koja ima 78 firmi u prvih 50 nema nijedne iz Crne Gore. Među prvih pedeset, prema poslovnim prihodima, po 15 kompanija je iz Slovenije i iz Srbije, 14 iz Hrvatske, četiri iz Makedonije i dvije iz Bosne i Hercegovine (BIH).
Crnogorske firme plasirale su se među posljednjih deset na listi i to EPCG (70. mjesto), Jugopetrol (73. mjesto), KAP (75. mjesto), Voli (77. mjesto) i Telekom (78. mjesto).

 
U prvih deset nalaze se pet firmi iz Slovenije (Petrol, Mercator, Holding Slovenske elektrane, Revoz i Krka), tri iz Hrvatske (Ina, Konzum i hrvatska Elektroprivreda), kao i dvije iz Srbije (naftna industrija Srbije i Elektroprivreda Srbije) EPCG je prihodovala 258,8 miliona (pad od jedan odsto), Jugopetrol sa prihodom od 191,6 miliona i jedini bilježi rast od 21 odsto, KAP 173,6 miliona (pad od 31 odsto) Voli 118,1 milion (pad od 39 odsto) i Telekom 116,8 miliona (pad od jedan odsto).

 
Vodeće na listi su naftne kompanije. Hrvatska Ina drži prvu poziciju sa poslovnim prihodom od 3,4 milijarde evra uz ostvareni rast od 15 odsto. Drugi je slovenački Petrol sa 2,8 milijardi evra i rastom od 15 odsto), a treća je Naftna industrija Srbije sa 1,7 milijardi i rastom od 10 odsto.
Slovenački trgovački lanac Merkator zauzeo je četvrtu poziciju, a slijedi hrvatski Konzum petu. Merkator je prošle godine prihodovao od 1,62 milijarde evra i zabilježio je pad prihoda od dva odsto, dok su prihodi Konzuma od 1,61 milijardu porasli za pet odsto.

 
Iz sektora telekomunikacija najveći prihod je imao hrvatski Telekom od 988,9 miliona evra (pad od osam odsto). On je zauzeo 12. poziciju na listi, a iza njega su “kolege” iz Srbije i Slovenije .

 

Kada su u pitanju preduzeća za prozvodnju i distribuciju struje vodeća je hrvatska Elektroprivreda koja je sa poslovnim prihodom 1,54 milijarde (pad od tri odsto) zauzela šesto mjesto, iza nje je holding Slovenačke elektrane sa prihodom od 1,35 milijardi i rastom od 48 odsto, dok je osma Elektroprivreda Srbije koja je prihodovala 1,18 milijardi (rast od 11 odsto).

 
Iz sektora telekomunikacija najveći prihod je imao hrvatski Telekom od 988,9 miliona evra (pad od osam odsto). On je zauzeo 12. poziciju na listi, a iza njega su “kolege” iz Srbije i Slovenije. Telekom Srbije na 14. poziciji ostvario je prihod od 817 miliona evra (nije bilo rasta), dok je Telekom Slovenije prihodovao 730,8 miliona (66 odsto više). Vijesti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!