Capital.ba

Ćirić: Bolje u drugom dijelu 2009.

03.08.2009. / 12:18

papiri-1BEOGRAD,  Situacija u srpskoj privredi se stabilizovala i može se očekivati poboljšanje u drugoj polovini 2009. godine, kaže Nebojša Ćirić.

Državni sekretar za privredu i privatizaciju Srbije navodi da “trend koji se vidi od maja, a nastavljen je u junu i julu, suštinski pokazuje da je pad industrijske proizvodnje ‘zamrznut'”, dodajući da je u prvih pet mjeseci 2009. pad industrijske proizvodnje zaustavljen na 18 odsto.

Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, industrijska proizvodnja u Srbiji u prvih šest mjeseci ove godine je bila za 17,4 odsto manja nego u prvom polugodištu 2008. godine.

I dalje postoji ineresovanje za direktne strane investicije u Srbiji, rekao je Ćirić, ističući da nije bilo velikog otpuštanja i da je, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, u junu prvi put bilo više novozaposlenih nego onih koji su izgubili posao.

Kao primjere novih investicija on je naveo austrijski Kronošpan koji će u Lapovu do kraja godine, u prvoj fazi investicije, uložiti oko 50 miliona evra u novi pogon za proizvodnju drvenih ploča i panela, a zatim još 80 miliona evra u drugoj fazi, kao i njemački Leoni, koji će u Prokuplju proizvoditi kablove za automobile.

Državni sekretar za privredu je kazao i da se procjenjuje da će pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2009. biti oko 3,5 odsto, što pokazuje da je Srbija oštećena krizom ali ne u mjeri kao neke druge zemlje, navodeći primjer baltičkih država gdje je pad BDP-a oko 18 odsto.

Ćirić je naglasio da je na osnovu mjera Vlade Srbije za ublažavanje posljedica svjetske ekonomske krize do sada odobreno oko 562 miliona evra deviznih subvencionisanih kredita, a da je u proceduri odobravanje još oko 370 miliona evra.

Dinarskih kredita, koji su kasnije krenuli, dodao je, do sada je odobreno za 15 miliona evra, a u proceduri su krediti ukupne vrijednosti oko 23 miliona evra.

Do sada je 90 odsto preduzeća tražilo kredite za likvidnost, naveo je on i izrazio očekivanje da će do kraja godine povećati broj zahtjeva za investicione kredite.

“Radi se o određivanju prioriteta u poslovanju, prvo se rješavaju kratkorični problemi, a onda se prelazi na srednjoročne i dugoročne projekte, odnosno na izgradnju novih pogona, nabavku mašina i opreme i tehenologija”, istakao je Ćirić.

Nova mjera za prevazilaženje krize je i pomoć od 2,1 milijarde dinara iz budžeta Ministarstva ekonomije za sedam preduzeća koja se bave proizvodnjom i remontom vagona i lokomotiva, kazao je Ćirić.

On je istakao i da su programom subvencionisanja kupovine traktora postignuti veoma dobri rezultati, tako da će Industrija mašina i traktora (IMT) zahvaljujući tom programu u ovoj godini proizvesti oko tri hiljade traktora, a u 2008. je proizvela 700.

Ćrić je naglasio i da je program zamjene staro za novo uz subvenciju države od hiljadu evra za kupovinu punta proizvedenog u Zastavi, omogućio da se proizvodnja u kragujevačkoj fabrici poveća na više od dve hiljade vozila mjesečno, a u septembru se očekuje rast proizvodnje na četiri hiljade vozila.

“Proizvodnja će ove godine biti iznad 25 do 30 hiljada, a prošle godine je prozivedeno oko devet hiljada automobila. Radnici Zastave će zahvaljujući tome dobiti bonus u iznosu jedne mjesečne plate”, kazao je državni sekretar za privredu i privatizaciju Srbije. B92

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!