Capital.ba

Cijene akcija na svjetskim berzama porasle

08.01.2012. / 15:09

NJUJORK, Na svjetskim su berzama u prvoj sedmici ove godine cijene akcija porasle, najviše zahvaljujući naznakama jačanja američke privrede, ali trgovalo se oprezno jer evropska dužnička kriza i dalje prijeti.

Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošle sedmice ojačao 1,2 odsto, na 12.359 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,6 odsto, na 1.277 bodova, a Nasdaq indeks 2,7 odsto, na 2.674 boda.

Prvih dana nove godine na Wall Streetu je vladalo optimistično raspoloženje, zahvaljujući podacima koji ukazuju na jačanje američke privrede. Industrijska proizvodnja porasla je prošlog mjeseca više nego što se očekivalo, dok su ulaganja u građevinskom sektoru dostigla najviši nivo u 18 mjeseci.

Oporavlja se i američko tržište rada. U decembru je broj radnih mjesta povećan za 200.000, dok su analitičari očekivali rast od 150.000. Pritom je stopa nezaposlenosti pala sa 8,6 na 8,5 odsto, najniži nivo u tri godine.

„Bilo je nekoliko dobrih makroekonomskih podataka iz SAD-a i drugih najvećih svjetskih privreda, a ulagači imaju i puno gotovine za ulaganje, pa je to potaknulo rast cijena. To je dobar početak godine, ali moraćemo pričekati neko vrijeme da bi se iskristalizirao trend“, kazao je Giri Cherukuri, direktor u kompaniji OakBrook Investments.

Među najvećim je dobitnicima bio rudarski sektor, što se zahvaljuje skoku cijena sirovina, nakon podataka o jačanju industrijske aktivnosti u Kini, najvećem svjetskom potrošaču metala.

Pozitivno je na taj sektor polovicom sedmice uticao i skok terminske cijena nafte na berzi u New Yorku na otprilike 103 dolara po barelu. Posljedica je to političke napetosti zbog iranskih prijetnji zatvaranjem Hormuškog tjesnaca u slučaju uvođenja novih sankcija Iranu. Kroz Hormuški tjesnac prolazi oko 20 odsto isporuka nafte u svijetu.

Ulagače nije obeshrabrilo ni slabljenje evra. Posljednjih mjeseci svako slabljenje evra, izazvano evropskom dužničkom krizom, potiče pad cijena akcija. Ali, prošle sedmice  to nije bio slučaj.

„Posljednjih sedmica uočava se odvajanje američkog tržišta od zbivanja u Evropi. Nismo sasvim izolirani, ali sve je više dana kada evro pada, a cijene američkih akcija rastu. Ako privreda SAD-a nastavi rasti, biće manje ranjivo na vanjske šokove“, kaže Jim Paulsen, direktor u fondu Wells Capital Management.

Pred kraj sedmice na tržištima je ipak zavladao oprez zbog dužničke krize u evrozoni.

Naredne će sedmice Italija i Španija održati aukcije obveznica. Oprez uoči tih aukcija izazvao je u petak proboj prinosa na italijanske obveznice iznad kritičnog nivoa od sedam  odsto, dok je prinos na 10-godišnje španske obveznice porastao na 5,75 odsto.

Ulagače je zabrinuo i pad cijena akcija evropskih banaka, što je, među ostalim, posljedica najave UniCredita, najveće italijanske banke, da će uz velik popust na tržištu ponuditi akcije vrijedne 7,5 milijardi evra kako bi poboljšala bilanse. Cijena akcija te banke pala je prošle sedmice više od 20 odsto.

Na oprez ulagača ukazuje i mršav obim trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je dnevno mijenjalo između 6 i 7 milijardi akcija, dok je lani dnevni prosjek iznosio 7,8 milijardi.

I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice t porasle. FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih akcija ojačao je 1,2 odsto, na 1.013 bodova.

Na Tokijskoj je berzi,  Nikkei indeks prošle sedmice oslabio 0,8 odsto, na 8.390 bodova.   Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!