Capital.ba

Cijena pšenice čeka žetvu

19.04.2012. / 8:00

BEOGRAD, Dani velikih skokova cijene pšenice su, kako procjenjuju stručnjaci u Srbiji, ostali za nama.

Tržište je intervencijom iz Robnih rezervi stabilizovano, i ta pšenica se prodaje za 20 dinara po kilogramu, ali, samo mlinarima. Cijena na slobodnom tržištu je za dinar, pa i dinar i po viša. Kolebanje ove cijene, kažu upućeni, može da izazove samo negativna procjena ovogodišnjeg roda najvažnije žitarice. Agronomi ističu da pšenica dobro napreduje i da joj kišni dani u aprilu „idu naruku“.
U Srbiji je, inače, prošle jeseni pšenicom zasijano oko 480.000 hektara, a prema riječima Srbislava Denčića, rukovodioca Odjeljenja za strna žita, novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, stanje pšenice je, posebno u centralnoj Srbiji, zbog kasne sjetve, suše i loših vremenskih uslova u samom startu vegetacije, nešto lošije nego u ovom periodu prošle godine.
– U Vojvodini je stanje ipak drugačije – kaže Denčić. – Većina njiva izgleda solidno, biljke su ušle u period vlatanja, kada im je vlaga izuzetno potrebna, a nje, srećom, ima dovoljno. Dobro je i što temperature vazduha nisu previsoke, pošto bi, u slučaju temperatura od 25 i više stepeni, pšenica naglo izrasla, a stabljika bi ostala duga i slaba.
Vukosav Saković, iz udruženja „Žita Srbije“, ocjenjuje kako pšenice za potrebe zemlje ima dovoljno, i da ćemo, bez problema, i sa većim zalihama nego što je to uobičajeno, dočekati žetvu.
– Sada, i pored dvije cijene, imamo situaciju da odnosi ponude i tražnje regulišu tržište – kaže Saković. – Tražnja pšenice je, poslije intervencije, relativno mala, i izvoz je nešto sporiji nego što se očekivalo, tako da će Srbija, prema procjenama, u žetvu ući sa prelaznim zalihama od oko 200.000 tona žita, a to je znatno više nego ranijih godina.
Zaštita
Savjetujem poljoprivrednicima da zaštitu pšenice fungicidima, protiv pepelnice i rđe, počnu za nekih sedam do 10 dana – kaže Denčić. – Pepelnica će prva krenuti, ali, ona nije tako opasna, i njeni prvi „simptomi“ mogu da se suzbiju prskanjem. Ako bi se prerano prskalo da se suzbije pepelnica, moralo bi uslijediti i novo prskanje, protiv rđe, koja je, ipak opasnija za prinos. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!