Capital.ba

Centralna banka BiH: Devizne rezerve 6,4 milijarde KM

13.09.2007. / 17:11

SARAJEVO, Centralna banka BiH za deset godina postojanja uspjela je da odgovori svim zadacima, a trenutno njene devizne rezerve iznose 6,4 milijardi KM ili 4,4 milijardi američkih dolara, što je najveći iznos od osnivanja, rečeno je na međunarodnoj konferenciji koja se danas u Sarajevu održava povodom 10. godišnjice Centralne banke.

Otvarajući konferenciju predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić istakao je da su dobri rezultati Centralne banke u proteklih 10 godina bili mogući zahvaljujući njenoj nezavisnosti, jednom od osnovnih postulata modernog centralnog bankarstva.

“Centralna banka BiH može se okvalifikovati kao institucija koja uživa visok stepen institucionalne, ali i stvarne nezavisnosti. To je omogućilo ovoj instituciji da u svom djelovanju ostvari zadatke bitne za BiH i njene građane – održi stabilnost valute i održi inflaciju na nivou EU”, rekao je Špirić.

On je podsjetio da je u sklopu sveobuhvatnih reformi u BiH i Centralna banka BiH, čiji je ugled danas nesporan u domaćim i međunarodnim krugovima, morala proći dug i na momente bolan period reformi.

“One i dalje traju, budući da i Centralna banka, kao državna institucija, stremi ispunjavanju evropskih standarda”, zaključio je Špirić.

Prvi guverner Centralne banke BiH Serž Rober zbog zdravstvenih razloga nije mogao da prisustvuje obilježavanju jubileja, ali je pročitano njegovo pismo u kom je podsjetio na početke ove institucije i sadašnjem rukovodstvu poželio da Centralna banka BiH uskoro postane član udruženja centralnih banaka Evrope.

Govoreći o periodu kad je bio guverner Centralne banke BiH Piter Nikol ocijenio je da su prve tri godine bile najvažnije u njenom radu.

Prema njegovim riječima, dva najveća problema u tom periodu bili su uvođenje i dizajniranje konvertibilne marke te obezbjeđivanje stopostotnog deviznog pokrića za domaću valutu, što je princip karensi borda.

“Centralna banka 1997. godine startovala je bez početnog kapitala, a već početkom 1998. godine pasiva u KM bila je pokrivena deviznim rezervama”, istakao je Nikol.

O Centralnoj banci danas i njenim planovima govorio je aktuelni guverner Kemal Kozarić, koji je podsjetio da Centralna banka kao fiskalni agent države brine o servisiranju međunarodnih obaveza.

“Naša institucija obezbijedila je da BiH dobije i novi kreditni rejting koji je danas B2 sa stabilnim izgledima”, rekao je Kozarić, a kao uspjeh naveo je i uspostavljanje jedinstvenog registra transakcionih računa svih pravnih i fizičkih lica.

On je dodao da se BiH priprema za izdavanje obveznica kojima će biti regulisano pitanje unutrašnjeg duga, prije svega stare devizne štednje, pri čemu će Centralna banka vršiti poravnanje vrijednosnih papira koje će izdavati država.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!