Capital.ba

Bugarska obustavila izvoz struje u susjedne zemlje

21.01.2012. / 13:24

SOFIJA, Bugarska je obustavila izvoz električne energije zbog štrajka u državnoj kompaniji “Marica istok”, koja je najveći proizvođač uglja u zemlji, kao i zbog povećane potrošnje usljed hladnog vremena, saopšteno je danas iz bugarskog ”Elektroenergetskog sistemskog operatera”.

Izvoz električne energije susjednim zemljama Makedoniji, Albaniji, Grčkoj, Srbiji i Rumuniji obustavljen je po nalogu ministra ekonomije, energetike i turizma Trajča Trajkova. Tranzitni protok električne energije preko Bugarske nije ograničen.

Štrajk u kome učestvuje većina rudara u kompaniji zaustavio je snabdijevanje četiri elektrane, a jutros je obustavio rad i sedmi generator Termoelektrane “Marica istok dva”.

Oko 1 500 rudara blokiralo je danas centar mjesta Radnevo na jugu zemlje. Termoelektrane u tom mjestu snabdijevaju 32 odsto ukupnih potreba za električnom energijom Bugarske, koja je najveći izoznik elekrične energije u regionu.

Prema podacima rukovodstva kompanije, u štrajku danas učesvuje 79 odsto ili 2 300 rudara od ukupno 2 890 angažovanih u sva tri rudnika.

Tokom mitinga u Radnevu, koji je trajao manje od jednog sata, rudari su tražili ostavke izvršnog direktora kompanije “Marica istok” i ministra Trajkova. Rudari traže isplatu gotovine od po 500 evra, povećanje plata i zapošljavanje radnika na upražnjena radna mjesta, obrazlažući to izuzetno dobrim rezulatima poslovanja.

Prema podacima kompanije, u prošloj godini iskopala je više od 33 miliona tona uglja, a plan je bio 27 miliona tona. “Marica istok” je u prethodnih sedam dana, od početka štrajka, imala gubitke približno četiri miliona evra.

Prema ”Elektroenergetskom sistemskom operateru”, prošle godine izvezeno je oko 10,5 milijardi kilovat-časova električne energije, što je za 7,5 odsto više u odnosu na 2010. godinu.

Četiri termoelektrane u Radnevu u ukupnoj proizvodnji struje u Bugarskoj učestvuju sa 32 odsto, a sve termoelektrane zajedno ukupno 43 odsto. Nukleraka ”Kozloduj” zadovoljava 33 odsto potreba, hidroelektrane 12, a ostatak obnovljivi izvori električne energije, uglavnom vjetrogeneratori.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!