Capital.ba

BMW nije u krizi, bez obzira na kolaps prodaje

09.12.2008. / 7:50

BERLIN,  Najveći evropski proizvođač luksuznih vozila, kompanija BMW, “nije u krizi”, bez obzira na kolaps prodaje prošlog mjeseca, izjavio je jedan od šefova BMW-a Filip fon Sar, zadužen za njemačke poslove.
    Fon Sar je ocijenio da je “grupacija BMW u dobroj poziciji” i da “se nikako neće naći u ponoru”.
      “Mnogi prebacuju proizvođačima da su kasno uočili trend prema kolima manje potrošnje goriva, ali to nije slučaj sa BMW-om,” kazao je Fon Sar.
      Grupa BMW objavila je pad prodaje u novembru od čak 25 procenata i bila je među prvim autokompanijama koje su najavile smanjivanje proizvodnje kako bi spriječile teže posljedice krize u zemlji pogođenom recesijom.
      Fon Sar očekuje da će kompanija okončati ovu godinu sa proizvodnjom iz 2007, bar što se tiče fabrika u Njemačkoj, ali nije uvjeren da će to biti slučaj i sa pogonima u inostranstvu.
 On je naveo da kompanija, zbog ušteda, neće zadržati mnoge svoje marketinške i sponzorske ugovore.
     Prodaja robne marke BMW smanjena je prošlog mjeseca 26,2 odsto u odnosu na isti lanjski mjesec, dok su isporuke britanske filijale “Mini” pale 20,8 procenata. Kompanija će od petka zatvoriti fabriku “Minija” u Oksvordu, u okviru plana produžene obustave rada tokom Božićnih praznika.
     Udruženje njemačkih proizvođača automobila ocijenilo je minule sedmice da je kriza domaćeg tržišta vozila “nezapamćena” i da će prodaja novih vozila u 2009, biti najlošija od ujedinjenja Njemačke 1990. godine.
     Sve velike njemačke kompanije – “Folksvagen”, Porše” i “Djmler” – najavile su smanjenje proizvodnje, što će se odraziti i na zaposlenost.
      Očekuje se da će njemačka prodaja vozila pasti na 2,9 miliona iduće godine, sa očekivanih 3,1 miliona u 2008.
      Prodaja vozila smanjuje se i u čitavoj Evropi, SAD i Aziji, a italijanski “Fijat” upozorio je da će njegov profit u 2009. godini pasti za 65 procenata.
       U međuvremenu su japanski proizvođači vozila “Tojota”, “Honda” i “Nisan” značajno smanili proizvodnju u domaćim i evropskim fabrikama.
      U SAD, tri velike kompanije iz Detroita – “Dženeral motors”, “Ford” i “Krajsler” – traže od Kongresa da im odobri 34 milijarde dolara vrijedan paket pomoći, neophodan da bi preživjele krizu. U drugom krugu pregovora, parlament je ponudio svega 15 milijardi dolara kratkoročnih pozajmica, tako da je sudbina podrške još neizvesna.
      Da bi sačuvala “Fordovu” filijalu “Volvo” i “Džneral Motorsov” pogon “Saab”, švedska vlada najavila je da je spremna da pruži finanijsku pomoć za nastavak njihovog rada, kako bi sprečila masovno otpuštanje radnika. Švedska vlada je istovremeno stavila do znanja da nije zainteresovana za nacionalizaciju dviju kompanija koje su u vlasništvu američkih firmi.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!