Capital.ba

Bijela tehnika skuplja zbog takse

12.03.2010. / 17:20

BEOGRAD, Primjena nove ekološke takse povećala je cijene bijele tehnike i električnih aparata za domaćinstvo za 10 do 15 odsto, odnosno za 500 do 2.500 dinara po komadu.

Ekološka taksa je, kao što se najavljivalo, trošak koji je neminovno doveo do povećanja cijena ove robe. Prema procjenama trgovaca, najviše su na udaru najjeftiniji proizvodi.

Mašina za veš, od 600 obrtaja i težine 60 kilograma, koja je koštala 18.999, poslije usklađivanja sa ekološkom taksom staje – 21.599 dinara. Za isti procenat poskupila je i mašina od hiljadu obrtaja, iste težine, koja je daleko skuplja. Frižider, koji je do sada mogao da se kupi po cijeni od 19.990, platiće se sada oko 2.000 dinara skuplje, jer sa uračunatom ekološkom taksom staje – 22.099 dinara.

“Zbog taksi smo prinuđeni da podignemo cene naše robe za više od 10 odsto”, ističe Zdravko Đuranović, komercijalni direktor kompanije “Samson”, koja zastupa firmu “Beko” na našem tržištu.

To je veliki udar za proizvođače i uvoznike, jer je zbog ekonomske krize već zabilježen pad tržišta, u prosjeku, od oko 20 odsto.

Najtraženiji model televizora od 32 inča, koji je koštao 49.999, sa uračunatom ekološkom taksom u maloprodaji sada košta – 51.499 dinara.

I u radnjama “Tehnomanije” ove nedelje povećali su cijene do 15 odsto. Direktor maloprodaje ove kompanije Boban Zekovski, takođe, kaže da su razlog tome nove ekološke takse.

“U našoj maloprodaji, zavisno od dobavljača, primenjuju se i novi cenovnici”, kaže Zekovski.

Inače, u većini specijalizovanih trgovinskih lanaca, koji prodaju bijelu tehniku i kućne aparate slična je situacija. U “Tehnomarketu” se takođe preračunavaju zbog uvođenja novih taksi, ali ne preciziraju kada će primjeniti nove, više cjenovnike.

Najveći problem prometnicima je, kako kažu, što će za tehničku robu, koja se, recimo, u aprilu, maju i junu carini, već u julu, bez obzira na prodaju, morati da plate ekološku taksu.

To je izvodljivo, dodaju, samo kada im pare od prodate robe legnu na račun. U suprotnom, preveliki je namet za preduzeća, u situaciji kada su prosječni rokovi plaćanja u Srbiji četiri i po mjeseca i kada je promet tehnike manji za petinu.  Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!