Capital.ba

Biće pojačan nadzor nad problematičnim bankama u Srbiji

23.02.2015. / 17:32

nbsBEOGRAD, Narodna banka Srbije /NBS/ pokrenuće više inicijativa u oblasti nadzora finansijskog sektora kako bi pojačala supervizorski i regulatorni okvir i unaprijedila rješavanje pitanja problematičnih banaka i visokog nivoa problematičnih kredita.

U saopštenju centralne banke navodi se da će ove inicijative biti pokrenute u kontekstu očekivanog potpisivanja trogodišnjeg stend-baj aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/.

Značajan dio programa će se odnositi na inicijativu provođenja takozvanih posebnih dijagnostičkih ispitivanja banaka koje posluju u Srbiji, u saradnji sa MMF-om, kao što radi Evropska centralna banka kada vrši ulogu jedinstvenog supervizora za EU.

Mjere će biti dogovorene u saradnji sa MMF-om, uz fokus na to kako banke primjenjuju međunarodne standarde finansijskog izvještavanja, uključujući i promovisanje primjene međunarodnih standarda u procjeni nepokretnosti.

“Imajući u vidu značajno učešće problematičnih plasmana u bilansima banaka NBS u saradnji sa MMF-om očekuje značajne koristi od zajedničke aktivnosti provjere kvaliteta aktive”, navodi se u saopštenju.

Uz rješavanje pitanja problematičnih plasmana, očekuje se da će dijagnostičko ispitivanje banaka omogućiti i značajno povećanje transparentnosti bilansnih pozicija poslovnih banaka i njihovog vrednovanja u skladu sa međunarodnim standardima finansijskog izvještavanja.

Očekuje se da će to pomoći ranom uočavanju potrebe za efektivnom i pravovremenim restrukturisanjem određenih banaka u skladu sa novim okvirom za restrukturisanje banaka na osnovu nedavno izmijenjenog Zakona o bankama.

U NBS smatraju da će to ojačati povjerenje u finansijsku poziciju domaćih banaka i kapacitete supervizora da efektivno, korektivno i blagovremeno nadzire bankarski sistem. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!