Capital.ba

Beogradska berza: Novi pad tržišta, obveznice spasile promet

15.04.2012. / 11:38

BEOGRAD, Protekla trgovačka sedmica na Beogradskoj berzi donijela je oporavak prometa, zahvaljujući obveznicama stare devizne štednje, dok su investitori i dalje ostali prilično suzdržani kada su u pitanju akcije što je neminovno vodilo novom padu tržišta.

Indeks najlikvidnijih akcija, Belex 15, oslabio je 1,1 odsto na 512,7 poena, dok je ukupan promet u trgovanju iznosio 3,7 miliona evra.
Akcije – Najprometnija akcija bio je beogradski Imlek (IMLK) koji je zabilježio promet od 42,9 miliona dinara, zahvaljujući u velikoj mjeri trgovanju ostvarenom u četvrtak. Akcije ove najveće  mljekare bilježile su prilično velike fluktacije, oscilirajući u cijenovnom rasponu 2.820-3.020 dinara. Inače, investicionoj javnosti još uvijek nisu poznate detaljnije informacije u vezi sa očekivanim preuzimanjem ove kompanije od strane Campine, nakon što je početkom februara objelodanjen memorandum o razumevanju između ove kompanije i Salforda po pitanju preuzimanje Imleka i Mljekare Subotica (MLSU).
I protekle sedmice nastavljen je trend pada akcija Naftne industrije Srbije (NIIS), istina, nešto slabijim intezitetom s obzirom da je minus na sedmičnom nivou iznosio 1,5 odsto. Akcije ove najveće kompanije na Beogradskoj berzi spuštale su se na momente i ispod nivoa od 650 dinara, da bi nedelju okončale na koti od 657 dinara. Ukupan promet u trgovanju NIS-ovim akcijama iznosio je neznatno preko 40 miliona dinara.

Ostale hartije iz realnog sektora daleko su zaostajale po prometu. Aerodrom „Nikola Tesla“ (AERO) okončao je sedmicu na 490 dinara, dok se tokom sedmice spuštao i ispod ovog nivoa koji je poslednji put viđen krajem januara. Bečejski Sojaprotein (SJPT) se kretao u rasponu 550-565 dinara takođe uz neveliki promet, dok je najveći domaći građevinar Energoprojekt (ENHL) sa više nego skromnom investicionom aktivnošću pao na 456 dinara.

Poslije dužeg vremena, bankarske hartije su naišle na kakvo-takvo interesovanje ulagača. Beogradska Univerzal banka (UNBN) stabilizovala se na cijeni od 2.000 dinara na kojoj je ostvaren najveći dio prometa od 6,7 miliona dinara. Niška AIK banka (AIKB) padala je tokom sedmice i do nivoa od 1.535, da bi sedmicu okončala na koti od 1.748 dinara uz blagi rast vrijednosti i uz promet od 5,4 miliona dinara. Inače, upravni odbor AIK-a je zakazao i redovnu skupštinu akcionara banke na kojoj će biti i razmotren plan poslovanja za tekuću godinu u kojoj se očekuje bruto dobit od 5,6 milijardi dinara i rast aktive od 7,6 odsto. Solidnu realizaciju od 5,3 miliona dinara registrovala je beogradska Jubmes banka (JMBN), u većoj mjeri kao posljedica jedne transakcije.

Muke akcionara Agrobanke (AGBN) nastavljene su i protekle sedmice. Akcije ove banke koja se nalazi pod prinudnom upravom NBS-a spuštale su se na apsolutni minimum od 915 dinara, da bi krajem sedmice usljedio oporavak te je cijena na zatvaranju sedmice iznosila 1.063 dinara.
Obveznice stare devizne štednje – Obveznice stare devizne štednje zabilježile su veoma visoku realizaciju od 2,8 miliona evra, a prednjačile su serije A2012, A2013 i A2015. Obveznica koja dospjeva 31. maja tekuće godine nosila je prinos od 6,35 odsto, dok su druge dvije spomenute serije nosile godišnju zaradu ispod šest procenata.
Trezorski zapisi – Protekle sedmice održana je samo jedna aukcija državnih dužničkih hartija. U reotvaranju, ponuđene su dvogodišnje trezorske note nominalne vrednosti 5 milijardi dinara koje su u potpunosti realizovane uz prinosnu stopu od 13,3 odsto.   Sinteza Invest Group

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!