Capital.ba

Banke zarađuju duplo na kreditima

28.08.2012. / 7:20

BEOGRAD, Građani Srbije u ovom trenutku kod banaka jedino mogu da se zaduže u dinarima, ali su kamate i dalje paprene i u prosjeku iznose od 20 do 24 odsto godišnje.

Ima banaka koje nude za nekoliko procenata niže cijene, ali su to uglavnom one manje, koje žele da pridobiju nove klijente. Kako je zbog krize sve teže se otrgnuti iz bankarskog zagrljaja, većina građana je primorana da ostane u svojoj banci, da refinansira postojeće obaveze i da dođe do nekog keša, bez obzira na kamatu. S druge strane, banke na ovim zajmovima zarađuju dvostruko.
Naime, kamata po kojoj su se banke zaduživale da bi plasirale ove kredite bila je od 10 do 12 odsto, a svoje zajmove su prodale sa maržama koje su bile bar duplo veće.
Koliko će da košta dinarski kredit zavisi od kretanja belibora. Banke obično dva puta godišnje usklađuju kamate na zajmove u domaćoj valuti sa beliborom, koji je doskora iznosio oko 11 odsto. Tako je 30. aprila bio 10,97 odsto, a danas je 13,28 odsto na šestomjesečnom nivou. Ukoliko je neko uzeo dinarski zajam krajem aprila, mogao je da računa na kamatu od minimum 20 odsto, a u oktobru, ukoliko belibor ostane na sadašnjem nivou, kamata će biti veća za oko tri odsto. Ukoliko se nastavi trend rasta referentne kamatne stope Narodne banke Srbije, onda će rasti i belibor, a samim tim i cijena dinarskih zajmova.
– Cijenu kredita najviše podiže nizak kreditni rejting zemlje, politički rizik, visina inflacije, zaduženost, odnosno prezaduženost države – kaže bankar iz jedne strane banke. – Nama je teško da dođemo do dinara, jer imamo malo štednje u domaćoj valuti, pa smo primorani da se zadužujemo u inostranstvu, evrima.
Da ovo nije ubjedljivo obrazloženje govori i podatak da su se banke u inostranstvu zaduživale po kamatama od 3,8 do osam odsto, zavisno od ročnosti zajmova. U Srbiji su kratkoročne pozajmice stanovništvu u evrima prodavali po kamatama od 14 odsto za auto-kredite, do čak 28 odsto za gotovinske pozajmice. Kada su u pitanju dinari, jedino dostupni najvećem broju građana u Srbiji, i njihova cijena je bliska ovoj. Zapravo i strana i domaća valuta su se izjednačile, što nikada nije bilo. Trenutna vrijednost šestomjesečnog euribora je 0,56 odsto, a bankarska marža dostiže i 27 odsto.
Do sada Narodna banka Srbije nije reagovala, jer tvrdi da nije njeno da se miješa u poslovnu politiku banaka. Neki političari su najavili da bi mogle da se stanovništvu ponude neke olakšice prilikom otplate kredita, ali niko nije javno prozvao banke za ovako visoke kamatne stope, koje ne postoje nigdje u Evropi, a možda ni u svijetu. Neki od nadležnih priznaju da bi bilo lakše naplatiti zajmove kada bi kamate bile povoljnije.
Tek trećina
Prema posljednjim podacima Narodne banke Srbije, građani i privreda uzimaju sve manje dinarskih kredita, odnosno zaduživanje je u padu. Od ukupno odobrenih zajmova nešto manje od trećine je u domaćoj valuti, a ostalo je u deviznom znaku. Ko može da otplaćuje stare zajmove indeksirane u evrima po kamatama koje su ranije bile od devet do 15 odsto, ne mora da prelazi na dinarske, koji su dvostruko skuplji.

Kredit za refinansiranje
Iznos – 500.000 dinara
Rok otplate – 100 mjeseci
Kamata – 21,2 %
Rata – 10.050 dinara
Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!