Capital.ba

Banke u Srbiji imale manju dobit

23.09.2012. / 11:54

BEOGRAD,  Ukupan dobitak bankarskog sektora Srbije, prije oprezivanja, u prvoj polovini ove godine bio je 10 milijardi dinara.

To je za 43,7 odsto manje nego u istom periodu 2011. godine.
Kako je navedeno u izvještaju Narodne banke Srbije (www.nbs.rs), na srpskom tržištu rade 33 poslovne banke, od kojih je sa dobitkom poslovalo 20 banaka, koje su imale dobit prije oprezivanja od 20,5 milijardi dinara.

Ukupan iznos gubitaka tih banaka bio je 10,5 milijardi dinara, pri čemu se na jednu banku odnosi skoro dvije trećine ukupnog gubitka.

Na prvom mjestu po dobitku prije oporezivanja jeste Banka Inteza (Intesa) sa dobitkom od 4,9 milijardi dinara, na drugom Rajfajzen (Raiffeisen) sa 3,4 milijarde dinara, na trećem Unikredit (Unicredit) sa 2,6 milijardi dinara, na četvrtom Komercijalna sa 2,3 milijarde dinara, a na petom je AIK banka sa dvije milijarde dinara.

Najveću gubitak na kraju drugog tromesečja je, prema izvještaju NBS, imala Razvojna banka Vojvodine sa gubitkom od 6,9 milijardi dinara, a sljede Alfa (Alpha) sa gubitkom od 1,1 milijardu dinara, Vojvodjanska sa 600 miliona dinara, Pireus (Piraeus) sa pola milijarde dinara i OTP sa 400 miliona dinara.

Prema izvještaju NBS, ukupna (neto) aktiva bankarskog sektora Srbije na kraju drugog tromjesečja 2012. godine iznosila je 2.810,5 milijardi dinara i porasla je za 106,6 milijardi dinara, odnosna za 3,9 odsto od kraja prvog tromjesečja.
Banka Inteza predstavlja najveću banku u bankarskom sistemu Srbije sa ukupnom aktivom od 408 milijardi dinara i učešćem od 14,4 odsto u ukupnoj aktivi bankarskog sektora.

Za njom sljedi Komercijalna banka sa 303 milijarde dinara dinara aktive i učešćem od 10,8 odsto, a na trećem mjestu je Unikredit banka sa 221 milijardom dinara i učešćem od 7,8 odsto. Na četvrtom i petom mjestu po ukupnoj aktivi su Rajfajzen banka i Sosijete ženeral (Societe Generale) banka Srbija. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!