Capital.ba

Bankarski sektor BiH stabilan

02.11.2008. / 13:09

SARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić ocijenio je danas u Sarajevu da BiH “trpi” indirektne posljedice svjetske ekonomske krize, ali da se stabilizacija bankarskog sektora u zemlji nastavlja.

“Bankarski sektor u BiH uspješno je odgovorio prvom naletu ispita povjerenja za komercijalne banke i može se reći da je bankarski sektor stabilan i da može odgovoriti svim izazovima”, rekao je Kozarić na sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca “Krug 99”.

On je istakao da komercijalne banke u ovom trenutku moraju da cijene povjerenje svojih klijenata i da odmah “ne potežu za instrumentima koje imaju”.

“Komercijalne banke u prvom redu moraju iskoristiti svoje unutrašnje resurse kako bi došlo da smanjenja troškova, a tek nakon toga da krenu u povećanje kamatnih stopa. Iskreno se nadam da neće doći do nekog velikog povećanja kamatnih stopa”, dodao je Kozarić.

On je naglasio da bi, ako u narednoj godini dođe do smanjenja direktnih stranih investicija i dotoka kapitala, moglo doći do smanjenja sredstava za kreditiranje i da bi to moglo uticati na standard građana.

“Vlasti u BiH imaju mogućnosti da nastave snažno sa privatizacijom, a tu posebno mislim na Federaciju BiH i da iskoriste unutrašnje resurse kako bi građani BiH od toga imali direktne koristi”, rekao je Kozarić.

Govoreći o inflaciji u BiH, Kozarić je rekao da je u septembru ove godine stepen inflacije iznosio 8,3 odsto i da se u narednom periodu očekuje smanjenje inflacije.

“Svjedoci smo da je barel nafte 64 dolara, da berzanske cijene hrane opadaju, kao i cijene metala i to sve indirektno ima uticaja na nivo inflacije. Očekujemo da će inflacija biti negdje između šest i sedam odsto na kraju godine”, pojasnio je Kozarić

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!