Capital.ba

Azijski ulagači oprezni, dolar stabilan

04.08.2014. / 10:55

azijske berzeTOKIO, Na azijskim se berzama jutros trguje oprezno jer se ulagači plaše daljeg pada cijena akcija na Wall Streetu, dok se kurs dolara stabilizovao nakon pada u petak.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,1 odsto, dok su cijene akcija u Australiji i Singapuru pale između 0,2 i 0,6 odsto.

Berzovni indeksi u Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju porasli su, pak, između 0,1 i 1,2 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,2 odsto.

Pritisak na azijske berze posljedica je prošlosedmičnog oštrog pada cijena akcija na Wall Streetu. S&P 500 indeks potonuo je 2,7 odsto, što je njegov najveći sedmični pad od juna 2012. godine jer se ulagači plaše povećanja kamata u SAD-u prije nego što se očekivalo.

Još su više pale cijene akcija u Frankfurtu, 4,5 odsto, i Parizu, više od 3 odsto, zbog napetosti između zapadnih zemalja i Rusije u vezi ukrajinske krize. Sankcije Moskvi mogle bi naštetiti mnogim evropskim kompanijama, posebno njemačkim, koje dio svojih prihoda ostvaruju u Rusiji.

„Uticaj sankcija mogao bi biti velik, s obzirom da potrošnja u svijetu nije tako snažna. U Americi je potrošnja vjerovatno dobra, u Japanu je slaba, dok u Evropi, pa čak i u Njemačkoj gubi na zamahu. Mislim da tržište još uvijek podcjenjuje uticaj sankcija Rusiji“, kaže Yasuo Sakuna, portfelj menadžer u fondu Bayview Asset Management.

Ulagače zabrinjavaju i gubici Banco Espirito Santo, najveće portugalske banke, koji dovode u pitanje stabilnost tamošnjeg finansijskog sistema samo nekoliko mjeseci nakon što je ta članica evrozone izašla iz međunarodnog programa pomoći. Portugal je poručio u nedjelju da će pomoći toj banci s 4,9 milijardi evra.

Na tržištima se prate i problemi Argentine s otplatom dugova, nakon što je ta zemlja ušla u tehnički bankrot po drugi put u zadnjih 12 godina. Ne očekuje se veći uticaj bankrota na svjetska finansijska tržišta jer je Argentina iz njih isključena još od prethodnog bankrota 2002. godine, no problemi treće po veličini južnoameričke ekonomije mogli bi zadati probleme mnogim kompanijama i bankama koje posluju u toj zemlji.

„To što su američke finansijske akcije prošle sedmice oštro pale premda nisu znatnije izložene u Argentini i Portugalu pokazuje koliko su ulagači nervozni zbog visokih nivoa cijena akcija“, kaže Sakuma.

Na Wall Streetu su nedavno cijene akcija dostigle najviše nivoe u istoriji, premda situacija u američkoj ekonomiji nije idealna, a poslovni rezultati kompanija nisu impresivni. Stoga se ulagači plaše korekcije cijena za 10 i više odsto, što na najvećoj svjetskoj berzi nije zabilježeno već tri godine.

A na valutnim je tržištima jutros mirno, nakon što je u petak dolar oštro pao zbog slabijih nego što se očekivalo podataka s američkog tržišta rada. Rast stope nezaposlenosti u SAD-u, nakon dužeg perioda neprestanog pada, navodi na zaključak da Fed neće žuriti s povećanjem kamata dok se situacija na tržištu rada dodatno ne poboljša.

Jutros se kurs dolara kreće oko 102,60 jena, kao i u petak. Cijena evra prema američkoj valuti takođe ne oscilira značajnije, pa se kreće između 1,3415 i 1,3430 dolara.

I u odnosu na japansku valutu kurs evra stabilno se jutros kreće na nivoima od petka, oko 137,70 jena. Hina

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!