Capital.ba

Azijske kompanije najviše ulažu u istraživanje i razvoj

03.11.2015. / 17:15

posao 1BERN, Preduzeća sa sjedištem u Aziji na globalnom nivou prednjače u obimu investicija u sektor istraživanja i razvoja, dok su na drugom i trećem mjestu kompanije iz SAD-a i Evrope, respektivno, pokazala je studija istraživačke kuće Prajsvoterhaus Kuper (PwC).

Investicije 1.000 najvećih svjetskih kompanija u ovaj sektor u 2015. godini dostigle su sumu od oko 680 milijardi dolara, a najveća ulaganja preduzeli su Folksvagen (15,3 milijarde dolara), Samsung (14,1 milijardi) i Intel (11,5 milijardi dolara), prenosi švajcarski list Bilan.

Azijska preduzeća preuzela su od svojih američkih konkurenata vođstvo u segmentu istraživanja i razvoja, usljed snažnog rasta ovih aktivnosti u Kini i Indiji, navode istraživači.

Kompanije iz Azije u tekućoj godini učestvovale su sa 35 odsto u ukupnim ulaganjima u sektor istraživanja i razvoja, ispred preduzeća u SAD-u, sa udjelom od 33 odsto, i onih sa Starog kontinenta, čije je učešće 28 odsto, precizira se u studiji.

U periodu od 2007. do 2015. godine ulaganja u taj segment povećana su samo dva odsto u Evropi, dok su u Sjevernoj Americi skočila 40 odsto, a u Aziji čak 60 odsto.

U studiji se dalje navodi da su njemačka, britanska i francuska preduzeća u istom periodu više investirala na inostranom nego na unutrašnjem tržištu, kada je riječ o istraživanju i razvoju.

U Njemačkoj su ove investicije za pet godina eksplodirale 75 odsto van granica zemlje, dok su na domaćem tržištu porasle 45 odsto. Francuske kompanije u posmatranom periodu povećale su ulaganja u taj segment 40 odsto, uz istovremeni pad od 20 odsto na lokalnom tržištu. U Velikoj Britaniji preduzeća su na oba fronta zabilježila pad.

Od 2007. do danas, strana preduzeća osetno su povećala ulaganja u istraživanje i razvoj na kineskom tržištu, čak 79 odsto, ističe se u studiji. Kako navodi list, ovom rastu doprinijele su i švajcarske firme, budući da su njihova ulaganja povećana sa 2,2 milijarde u 2007. na 3,1 milijardi dolara u 2015. godini.

Ovaj rast za švajcarska preduzeća (41 odsto), iako niži od onog ostvarenog u SAD-u (139 odsto), ili Japanu (88 odsto), Njemačkoj (59 odsto), dovodi Švajcarsku na četvrto mjesto po obimu ulaganja u taj segment u Kini, uz dominantnu ulogu farmaceutskh kompanija, prije svega Roša i Novartisa. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!