Capital.ba

Azijske berze pale, evro zaronio ispod 1,20 dolara

05.01.2015. / 10:58

azijske berzeTOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija u ponedjeljak pale jer su ulagače razočarali slabi ekonomski podaci, dok je kurs evra prema dolaru potonuo na najniži nivo u gotovo devet godina jer se očekuje dodatno labavljenje monetarne politike u evrozoni.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u blagom plusu, nakon što je na početku trgovanja pao oko 1 odsto, a porasle su i cijene akcija u Hong Kongu i Kini.

Na ostalim tržištima cijene su akcija pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,6 odsto.

Najviše su jutros, više od 2 odsto, porasle cijene akcija na berzi u Šangaju, nastavljajući uspon iz prošle godine, kada su skočile oko 50 odsto, što se zahvaljuje uvjerenju ulagača da će kineska centralna banka uskoro dodatno olabaviti monetarnu politiku zbog usporavanja rasta ekonomije.

I u Japanu se očekuju dalje podsticajne monetarne mjere, što podržava tržište akcija, no rast cijena je vrlo krhak jer su makroekonomski podaci iz Azije i evrozone vrlo slabi.

Čak su i pokazatelji iz američke ekonomije, koja se smatra trenutno jedinom svjetlom tačkom među najvećim svjetskim ekonomijama, bili prošle sedmice slabiji nego što se očekivalo.

Loše na tržište utiče i nemogućnost oporavka cijena nafte, nakon što su u posljednjih šest mjeseci potonule više od 50 odsto.

Jutros se na londonskom tržištu cijena nafte kreće oko 55,80 dolara po barelu, što je oko 30 centi više nego u petak, no u jednom je trenutku zaronila na novi najniži nivo u pet i po godina, 55,36 dolara.

Zbog svega toga splasnula je sklonost ulagača prema rizičnijim investicijama, pa je trenutno terminski S&P 500 indeks u minusu oko 0,1 odsto, što znači da bi poslijepodne cijene akcija na Wall Streetu mogle pasti četvrti dan zaredom, ako u međuvremenu ne dođe do preokreta.

A na valutnim je tržištima evro jutros u jednom trenutku zaronio na samo 1,1860 dolara, najniži nivo od marta 2006. godine. Oštar pad posljedica je gubitka podrške na nivou od 1,20 dolara, no kasnije se ipak oporavio, pa se trenutno kreće oko 1,1950 dolara, što znači da je u odnosu na petak na gubitku 0,4 odsto.

Pritisak na evro posljedica je izjave predsjednika Evropske centralne banke (ECB) Marija Draghija da je rizik da centralna banka neće ispuniti svoju zadaću održavanja stabilnosti cijene veći nago prije šest mjeseci te da su nove podsticajne mjere moguće već na početku ove godine.

“Tehnički se pripremamo na prilagođavanje veličine, brzine i sastava naših mjera početkom 2015. ako to bude nužno”, kazao je u petak Draghi u intervjuu njemačkom finansijskom dnevniku Handelsblatt.

Istakao je da je i program kupovine državnih obveznica jedna od mogućih mjera kako bi se podstakao rast kreditiranja i ekonomije te suzbila opasnost od deflacije.

“Tržišta su iz njegovih izjava zaključila da je spreman uvesti kvantitativno popuštanje monetarne politike, odnosno kupovinu državnih obveznica”, kaže Shin Kadota, strateg u Barclays banci.

Čelnike ECB-a najviše brine niska inflacija, a analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su u decembru u evrozoni potrošačke cijene pale za 0,1 odsto. Ako izvještaj Evrostata u srijedu zaista pokaže da su cijene pale, analitičari vjeruju da bi ECB mogla ublažiti monetarnu politiku već na sjednici 22. januara.

S druge strane, u SAD-u se, zahvaljujući snažnom rastu ekonomije, ove godine očekuje zaoštravanje monetarne politike, što daje vjetar u leđa američkoj valuti.

I dok je prema evru ojačao, kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo je jutros sa 120,50 jena, koliko je iznosio u petak, na 120,30 jena, a u jednom je trenutku zaronio i ispod nivoa od 120 jena.

Japanska valuta jača jer ulagači smatraju da predstavlja sigurno utočište za kapital u nesigurna vremena. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!