Capital.ba

Azijske berze oslabile četvrti dan, dolar ojačao

06.11.2014. / 10:58

azijske berzeTOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija u četvrtak pale četvrti dan zaredom, uprkos optimizmu na Wall Streetu, jer ulagače zabrinjava slabost kineske i ekonomije evrozone, dok američka valuta i dalje jača.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,6 odsto, dok su cijene akcija u Australiji, Hong Kongu i Šangaju pale između 0,3 i 0,5 odsto.

Berzanski indeksi u Singapuru i Južnoj Koreji porasli su, pak, oko 0,2 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,3 odsto, oslabivši četvrti dan zaredom.

Na azijskim berzama vlada oprez, premda su juče na Wall Streetu Dow Jones i S&P 500 indeks dostigli nove najviše nivoe u istoriji, zahvaljujući pozitivnoj reakciji tržišta na pobjedu republikanca na američkim kongresnim izborima, koji su po prvi put od 2006. godine preuzeli kontrolu i u Senatu i u Predstavničkom domu.

No, to ne znači puno ulagačima na ostalim svjetskim berzama. Azijske investitore ponajviše brine dalje usporavanje rasta kineske i ekonomije evrozone, te pad kursa valuta velikih izvoznika sirovina, kao što su Australija, Brazil i Rusija zbog pada cijena sirovina.

Ruska rublja potonula je prema dolaru na novi najniži nivo u istoriji, dok je brazilski real blizu najnižih nivoa u šest, a australijski dolar u četiri godine.

“Premda očekujem da će se rast svjetske ekonomije postupno ubrzati, problemi dvije od četiri zemlje BRIC-a navode na oprez”, kaže Soichiro Manji, strateg u kompaniji Daiwa SB Investments.

A na valutnim je tržištima dolar ponovno u zamahu, nakon što je početkom sedmice njegov uspon zaustavljen. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se nedaleko 87,60 bodova, najvišeg nivoa u četiri godine, kojeg je dostigao juče poslijepodne.

Jutros je kurs dolara u jednom trenutku skočio na 115,52 jena, novi najviši nivo u sedam godina. Premda je kasnije skliznuo ispod 115 jena, ipak je i dalje viši u odnosu na 114,40 jena, koliko je iznosio juče u ovo doba.

Dolar je ojačao i prema evropskoj valuti, pa je cijena evra skliznula s jučerašnjih 1,2540 na 1,2485 dolara, nedaleko najnižeg nivoa u dvije godine od 1,2439 dolara.

Slabost evra posljedica je opreza ulagača uoči današnje sjednice čelnika Evropske centralne banke (ECB). Doduše, ne očekuju se novi potezi u vezi monetarne politike, no pratiće se izjave predsjednika ECB-a Marija Draghija na konferenciji za novinare.

S obzirom na rizik od deflacije i nove recesije u evrozoni, mogući su signali za dalje popuštanje monetarne politike.

Međutim, kako je unutar ECB-a opozicija Draghijev ideji o kupovini državnih obveznica vrlo čvrsta, analitičari očekuju oprezne izjave predsjednika ECB-a.

“Mislim da je malo vjerovatna najava novih mjera ECB-a. Stoga očekujem da će se Draghi suzdržati od nekih signala kakve je slao u posljednje vrijeme, kao što je da će ‘ECB učiniti sve što je moguće’ i slično”, kaže Ayako Sera, ekonomista u Sumitomo Mitsui Trust Bank.

Ako se Draghi doista povuče, to bi moglo podstaći jačanje evra, kaže Sera.

No, na tržište valuta idućih bi dana znatno mogli uticati i podaci s američkog tržišta rada. Prema juče objavljenom izvještaju konsultantske kompanije ADP, u američkom privatnom sektoru u oktobru je otvoreno 230.000 novih radnih mjesta, što ukazuje na nastavak oporavka tržišta rada.

Zbog toga se ulagači nadaju i dobrom izvještaju vlade o zaposlenosti u SAD-u, koji će biti objavljen u petak. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u oktobru otvoreno 233.000 novih radnih mjesta.

Taj bi podatak potvrdio da je nedavni zaključak Feda o jačanju tržišta rada bio ispravan, što bi značilo da se bliži trenutak kada će američka centralna banka početi povećavati ključne kamatne stope, što bi podstaklo rast kursa dolara. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!