Capital.ba

Amerikanci počinju sa proizvodnjom kalašnjikova

30.01.2016. / 8:00

kalasnjikovNJUJORK, Amerikanci su riješili da se naoružaju ruskim oružjem. Američki proizvođač streljačkog oružja “Kalašnjikov USA” planira da započne proizvodnju legendarne automatske puške – kalašnjikov.

Američka kompanija se na ovaj korak odlučila nakon što je raskinula saradnju sa firmom “majkom” – ruskim koncernom “Kalašnjikov” zbog uvođenja antiruskih sankcija, koje su Rusiji nametnule SAD zbog situacije u Ukrajini i prisajedinjenja Krima Ruskoj Federaciji.

Prema ugovoru koji je potpisan u januaru 2014. godine između ruskog koncerna “Kalašnjikov” i američkog proizvođača oružja “Russian Weapon Company” (RWC), koji je ranije bio zvanični diler u SAD, na američko i kanadsko tržište trebalo je godišnje da bude uvezeno 200.000 komada tog oružja.

Američki proizvođač se sada trudi da zaobiđe sankcije, pa čak i da iz njih izvuče korist na perspektivnom tržištu. Fabrika za proizvodnju kalašnjikova biće smještena u gradiću Pompano Bič, nedaleko od Majamija, a prema najavama, proizvodnja bi trebalo da počne već do kraja godine. Zasad, međutim, nije poznato koliko će radnih mjesta otvoriti fabrika i koliki će biti obim proizvodnje. Na svom sajtu američki proizvođač obećava da će da “oživi” legendarno oružje koje je “izazivalo oduševljenje u cijelom svijetu”, kao “novi američki kalašnjikov”.

“Poznato vatreno oružje, koje se veoma mnogo koristi u cijelom svijetu, sa svom svojom protivrječnošću i intrigama koje ga prate, u današnje vrijeme se ponovo vraća kao novi američki automat kalašnjikov”, navedeno je na sajtu kompanije.

Eksperti navode da će SAD morati da kupe licencu ukoliko žele legalno da proizvode automate “kalašnjikov”, ali istovremeno podsjećaju da u uslovima sankcija to neće biti ostvarljivo.

Kako je najavljeno, kalašnjikov sa oznakom “Made in USA” (napravljeno u SAD) biće modifikovan i prilagođen američkim korisnicima, a prilikom proizvodnje koristiće se najnovije tehnologije.

Automat AK-47 postao je najrasprostranjenije oružje na svijetu, a u zvaničnoj upotrebi je u više od 100 država svijeta. On je jednostavan, besprijekoran, pouzdan i nije zahtjevan za upotrebu i održavanje. Zbog toga je odsustvo ovog oružja na skladištima u SAD izazvalo neviđenu potražnju za njim.

Prvi primjerci ove automatske puške stigli su u SAD s američkim vojnicima koji su se vraćali iz rata u Vijetnamu. “Rosoboroneksport” i konstruktor ove jurišne puške Mihail Kalašnjikov su još 2004. godine optužili SAD da podržava širenje falsifikovanih primjeraka AK-47. Optužbe su uslijedile nakon što su SAD snabdijevale vladajuće režime u Avganistanu i Iraku automatima kalašnjikova, proizvedenim u Kini i zemljama Istočne Evrope.

Ruski konstruktor oružja Mihail Kalašnjikov (1919-2013), međutim, nikada nije patentirao svoj proizvod. Rusi su u više navrata potezali priču o zaštiti svojih prava na kalašnjikov, koji bez licence proizvode desetine proizvođača u svijetu.

Proizvodnja imitacija kalašnjikova nanijela je ruskom proizvođaču ogromne novčane gubitke i poljuljala ugled originalnog ruskog proizvoda, s obzirom na to da su kalašnjikovi proizvedeni van Rusije mahom nekvalitetni. Kalašnjikov se smatra najboljim automatom na svijetu, a to potvrđuje i činjenica da je uvršten među najznačajnije pronalaske 20. vijeka.

Od početka serijske proizvodnje prije 69 godina napravljeno je više od 100 miliona pušaka AK-47, ali tek 10 odsto je pravo, napravljeno u Rusiji. Ovo oružje trenutno proizvodi još oko 30 stranih kompanija. Nezavisne Novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!