Capital.ba

Amerikanci duguju skoro bilion dolara na kreditnim karticama

20.08.2008. / 8:00

VAŠINGTON, Amerikanci po osnovu kreditnih kartica duguju ukupno 968 milijardi dolara, 168 milijardi više nego prije samo četiri godine.
 Prosječna kamata za kartice trenutno iznosi 13,5 odsto, pa nije ni čudo što se u SAD sve češće čuju pozivi na strožu vladinu kontrolu kreditne industrije, posebno djela koji se odnosi na ova sredstva plaćanja.
 Kartice se u SAD uveliko reklamiraju i nude poštom i u dućanima kao “kupovni alat” koji pruža ekonomsku moć. Ali – uz visoku cijenu, navodi Glas Amerike.
 Kritičari kreditnih kartica kažu da su banke omogućile svojim klijentima da to njih dođu na prejednostavan način. No, tome bi sada mogao doći kraj. Naime, kriza na tržištima stambenih kredita počela je da utiče i na industriju kreditnih kartica. Plaćanja sve više kasne, naknade za kasna plaćanja bankama donose sve veće profite, a zakasnjele otplate obično nose sa sobom i velika dugovanja.
 Prema podacima američke centralne banke, dvije trećine američkih banaka nedavno su pooštrile uslove za dobijanje zajma. Mnogi su se potrošači žalili, na primjer, da im je maksimalni dozvoljeni limit na kreditnim karticama smanjen bez upozorenja.
 Inače, 82 odsto američkih građana smatra da su kreditne kartice  korisne. Međutim, većina (58 odsto njih) kaže da ne vjeruje kompanijama koje ih izdaju, a tri četvrtine misle da bi vlada trebalo da poveća kontrolu nad ovom industrijom.
 Prema nedavno sprovedenoj anketi, troje od četvoro Amerikanaca misli da uvjek postoji neki uslov koji kreditnu karticu čini manje privlačnom nego što je to pokušala učiniti kreditna kompanija. A nešto više od polovine ispitanih kaže da je imalo karticu koja nije bila tako dobra kao što su očekivali.
 No, gotovo 80 odsto ih je reklo da prije potpisivanja ugovora o kreditnoj kartici niko zapravo ne čita njegove odredbe.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!