Capital.ba

Amerika dominira na tržištu naoružanja

28.08.2012. / 8:20

NJUJORK, Iran je na udaru više krugova američkih sankcija, ali upravo napetosti sa Teheranom su izvor velikih zarada Amerike.

Iranske prijetnje snažan su vjetar u leđa prodaji oružja SAD, najviše saveznicima u Persijskom zalivu.
Prema studiji vašingtonskog Kongresnog istraživačkog centra, koja daje do sada najdetaljniji uvid javnosti u trgovinu američkim oružjem, SAD su u 2011. godini dostigle rekordnu prodaju naoružanja od 66,3 milijarde dolara. Ta cifra, podsjeća američki dnevnik “Njujork tajms”, pokriva tri četvrtine ukupnog svjetskog tržišta naoružanja vrijednog 85,3 milijarde dolara. Drugoplasirana Rusija od prodaje oružja inkasira mnogo manje, 4,8 milijardi dolara.
Svjetska ekonomska kriza pogodila je i tržište naoružanja, pa je do prošle godine, tradicionalno unosna trgovina oružjem pokazivala takođe znake zamora. Ali, previranja na Bliskom istoku nadjačala su finansijske brige i zemlje iz Zaliva, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Oman, inače bogate petro-dolarima, krenule su sa ozbiljnim narudžbinama i američka prodaja je 2011. godine čak triput veća od prethodne.
Ove zemlje se ne graniče sa Iranom, koji za SAD, zbog kontroverznog nuklearnog programa, predstavlja glavnu prijetnju u ovom dijelu svijeta, i porudžbine su unosne za američku industriju naoružanja. Radi se o ratnim avionima i sistemima za raketnu odbranu.
Saudijska Arabija je, kako se navodi, naručila 84 nova F-15 borbena aviona, municiju, raketnu i logističku podršku, kao i osavremenjivanje postojećih 70 F-15 aviona. Saudijska Arabija je prošle godine naručila i veći broj borbenih helikoptera, zaokružujući ukupnu porudžbinu na 33,4 milijarde dolara.
Ujedinjeni Arapski Emirati su naručili najmoderniji antiraketni štit koji uključuje radare i vrijedan je 3,5 milijardi dolara. UEA su se snabdijeli i sa 16 borbenih helikoptera vrijednih 939 miliona dolara. Oman je kupio 18 borbenih aviona F-16 za milijardu i po dolara.
Politički cilj SAD je, komentariše “Njujork tajms”, da sa arapskim saveznicima u Persijskom zalivu razvije regionalni raketni sistem kako bi se zaštitili gradovi, naftovodi i vojne baze od iranskog napada. Raketni štit, međutim, gradi se od zemlje do zemlje, tako što o kupovini skupocjenog naoružanja SAD pregovaraju sa svakom od zemalja ponaosob.
Veliki kupci američkog oružja su Indija, koja je izdvojila 4,1 milijardu dolara za 10 C-17 transporter i Tajvan, sa porudžbinom “patriot” antiraketne baterije vrijedne dvije milijarde, što je izazvalo gnjev Pekinga. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!