Capital.ba

Afera sokovi u Srbiji: Ko će biti kažnjen?

06.09.2013. / 7:55

sokoviBEOGRAD, Nije tajna, niti je bilo koga iznenadila vijest da sokovi pojedinih proizvođača ne sadrže dovoljno voća, bar ne onoliko koliko je naznačeno na deklaraciji. Istraživanje Nacionalne asocijacije potrošača Srbije, koje je pokazalo da u uzorcima sokova tri kompanije – Duge fruit, Takova iz Gornjeg Milanovca i Vino Župa iz Aleksandrovca, nema dovoljno voća uzburkalo je javnost, ali i izazvalo oprečne reakcije.

Dok jedni pozdravljaju ovo “otkriće“, drugi se pitaju gdje su potrošačke organizacije bile kada se pojavilo mlijeko sa aflatoksinom, a treći pozivaju nadležne da kazne one koji se ovako odnose prema građanima. Kompanija iz Aleksandrovca reagovala je tako što je “sporne serije povukla sa tržišta“, dok se kompanija Delez, za čije je robne marke “365“ i “Baš, baš“ sokove proizvodila kruševačka firma Duga fruit, oglasila saopštenjem u kojem, između ostalog, piše da su “odlučili da iz prodaje povuku sve voćne sokove pod ovom markom“, kao i da će raskinuti ugovor sa dobavljačem. Ali šta dalje? Ista priča, odnosno afera sa “zaslađenom vodom“ desila se i prije četiri godine. Tada su sporni bili uzorci nekoliko proizvođača, među njima, i La Vita sokovi (i sada sporni), ali i oni koje proizvodi Takovo, Nektar, Primavera, Verde.

Objavljivanje istraživanja o neispravnosti proizvoda samo je prvi korak, drugi, do kog najčešće i ne dođe, jeste da se oni koji se poigravaju sa potrošačima – kazne. Tu na scenu stupaju inspekcije i sudovi, jer organizacije potrošača nemaju ingerencije da učine ništa više od toga da upute zahteve i molbe nadležnima, a građane pozovu na bojkot. S druge strane, inspekcije mogu da poslušaju molbu udruženja potrošača, ali ona za njih nikako nije obavezujuća. To je između ostalog nešto što su udruženja potrošača tražila da se nađe u Zakonu o zaštiti potrošača, ali što se nije desilo.

Goran Papović iz NOPS-a kaže za Danas su oni pozvali na bojkot građane, ali i uputili zahtjev poljoprivrednoj inspekciji da reaguje na njihovo istraživanje i kazni proizvođače.

U ovom slučaju tržišna inspekcija je, kako kaže, nadležna samo u domenu oglašavanja i reklamiranja takvih proizvoda, što znači da ona može proizvođače da kazni u tom segmentu.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kažu za Danas da inspekcija nadzire proizvođače prema “unaprijed utvrđenom godišnjem planu“, kao i da će se u ovom konkretnom slučaju uzorci voćnih sokova i nektara laboratorijski ispitivati u ponedeljak, dok će se prvi rezultati znati već do kraja sledeće nedelje.

Oni napominju da treba voditi računa i praviti razliku između bezbjednosti i kvaliteta proizvoda, i da su svi voćni sokovi domaćih proizvođača na našem tržištu bezbjedni za upotrebu. Poljoprivredna inspekcija je u poslednjih godinu dana, kako tvrde, obavila 188 kontrola u proizvodnji i prometu voćnih sokova i tom prilikom uzeto je 28 uzoraka.

“Od tog broja, pet uzoraka nije odgovaralo propisima po osnovu deklarisanja, protiv proizvođača podnete su upravne mjere i vodi se prekršajni postupak“, ističu u Ministarstvu poljoprivrede. (Danas)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!