Capital.ba

Hrvati moraju isplatiti 21 milion KM zbog neizgrađene elektrane u Nevesinju

30.08.2021. / 13:49

NEVESINJE – Preduzeće „Kermas energija“ iz Zagreba mora da plati više od 21 milion maraka firmi „Omega plus“ iz Beograda zbog propalog zajedničkog posla oko izgradnje i korištenja vjetroparka „Trusina“ u Nevesinju, saznaje portal CAPITAL.

vjetropark

FOTO: Agencije

Dvije kompanije, su osnovale zajedničku firmu „Eol prvi“ koja je dobila koncesiju za izgradnju vjetroelektrana snage 51 megavat, procijenjene vrijednosti investicije od 150 miliona maraka.

Međutim, kako je gradnja više puta odložena, Vlada Republike Srpske je donijela odluku kojom je oduzela koncesiju, a nakon čega su ova dva partnera krenula u sudski proces u kojem su jedni u druge upirali prst i smatrali krivcima za  propast projekta.

Prema presudi Okružnog privrednog suda u Trebinju koja je donešena prije nekoliko dana, krivac je firma iz Zagreba.

Sud  je zagrebačku „Kermas energiju“ obavezao da srpskoj firmi „Omega plus“ isplati  12,3 miliona maraka na ime naknade štete po osnovu izgubljene dobiti jer nije ispunila ovaveze preuzete Ugovorom o izgradnji i eksploataciji vjetroparka iz 2014. godine.

Takođe, zagrebačka firma mora beogradskoj da izmiri i 8,8 miliona maraka duga po osnovu udjela u preduzeću „Eol prvi“ koji je kako se navodi u presudi prenijela na sebe, a nije platila.

Na sve to, „Kermas energija“ je u obavezi da plati i skoro 50.000 maraka sudskih troškova i to u roku od 30 dana pod prijetnjom prinudnog izvršenja.

Kao pravni lijek im je ostavljeno pravo na žalbu višem privrednom sudu u Banjaluci, a koji će kako nam je potvrdio Predrag Baroš, advokat “Kermas energije”, iskoristiti.

Nije isključeno da se na presudu žali i „Omega plus“ s obzirom da je u svojoj tužbi tražila da joj se zbog, kako su naveli, izgubljene dobiti nadoknadi 33,7 miliona evra.

Njihov zahtjev u vezi duga za prenesene udjele je ispoštovan, s obzirom da su po tom osnovu tražili 4,5 miliona evra.

O tome je portal CAPITAL pisao još u januaru prošle godine u tekstu „Gubitak koncesije pokrenuo tužbu od 38 miliona evra“.

Podsjećamo, Vlada RS je firmi “Eol prvi” u oktobru 2012. godine dala koncesiju na 30 godina za izgradnju vjetroparka sa 17 turbina na Trusini ukupne instalisane snage od 51 megavat.

U medijima se provlačila informacija kako bi prvi kilovati struje trebalo bi da “poteku” krajem 2019. godine, ali od toga nije bilo ništa.

Naime, koncesionar nikada nije dostavio traženu bankarsku garanciju, koncesija je u martu 2019. godine raskinuta.

Deset mjeseci nakon što je preduzeću “Eol Prvi” oduzeta koncesija Vlada je ponovo pokrenula postupak dodjele koncesije.

Postupak je pokrenut na inicijativu malo poznate firme “SDL Energy Company” iz Istočnog Sarajeva, ali je ishod nepoznat.

Iz registra Komisije za koncesije Republike Srpske se vidi da nije ažuriran jer se i dalje kao koncesionar za vjetropar „Trusina“ navodi „Eol Prvi“.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!