Capital.ba

Tajni ugovori teški 627 miliona maraka

05.01.2014. / 11:56

kmSARAJEVO, Putem pregovaračkog postupka, bez objavljivanja javnog konkursa, u oblasti javnih nabavki za osam mjeseci 2013. u BiH je sklopljeno više od 2.000 ugovora čija vrijednost prelazi 627 miliona maraka.

Na ovaj način, koji se smatra najmanje transparentnim, tako je sprovedeno oko polovine svih javnih nabavki.

U analizi pregovaračkog postupka bez objavljivanja obavještenja u postupcima javnih nabavki za osam mjeseci prošle godine, koju je objavila Agencija za javne nabavke BiH, navedeno je da su zaključena 2.602 ugovora za nabavku robe, pružanje usluga i izvođenje radova.

– To pokazuje trend povećanja kao i u 2012. godini – ocijenjeno je u analizi.

Ukupna vrijednost deset najvećih “tajnih” ugovora je 394 miliona KM, a sklopili su ih sarajevska “Elektroprivreda”, Zavod zdravstvenog osiguranja FBiH i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

Za nabavku robe zaključena su 633 ugovora vrijednosti 461,4 miliona maraka, a vrijednost deset najvećih ugovora za nabavku robe iznosi 377,5 miliona KM. Njih su zaključili Javno preduzeće “Elektroprivreda” Sarajevo i “BH Telekom”.

Kada je u pitanju nabavka usluga, za osam mjeseci zaključeno je 1.768 ugovora, vrijednih 115 miliona KM, a oko polovine ovog iznosa otpada na deset najvećih ugovora.

Analiza je pokazala da su ugovorni organi zaključili i 201 ugovor o nabavci radova, putem pregovaračkog postupka bez objavljivanja u iznosu od 51,2 miliona maraka.

Za člana Predsjedništva Udruženja građana “Tender” Rajka Kecmana nema sumnje da je BiH među najgorim zemljama svijeta kada se radi o transparentnosti u procesima javnih nabavki. Tvrdi da se čak 75 odsto svih nabavki vrši netransparentno.

– Stanje se pogoršava iz godine u godinu, a tome je kumovala i Agencija za javne nabavke. Umjesto da ugovorni organi sprovedu otvoreni postupak, odlučuju se za pregovarački postupak bez objavljivanja obavještenja da bi sproveli nabavku u četiri oka – rekao je Kecman.

Napominje da bi ovakvi postupci u pravilu trebalo da se sprovode samo u hitnim slučajevima.

– Postupci bez objavljivanja su najnetransparentniji, a BiH je jedina u svijetu koja ima, odgovorno tvrdim, i 75 odsto netransparentnih postupaka – rekao je Kecman. Prema njegovim riječima, kroz javne nabavke se u privatne džepove slije i do milijardu KM na godišnjem nivou. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!