Capital.ba

Za remont helikoptera traže još 15,3 miliona

08.10.2012. / 7:45

BANJALUKA, Iako ove godine ima na raspolaganju više od 305 miliona maraka, Ministarstvo odbrane BiH nije u stanju da remontuje helikoptere koji bi služili za djelovanje u slučaju elementarnih nepogoda, već za te namjene traži dodatnih 15,3 miliona KM, a remont bi trajao čak dvije godine.

Skandalozne zahtjeve Ministarstva odbrane BiH objelodanio je ministar Muhamed Ibrahimović u odgovoru na pitanje delegata u Domu naroda Parlamenta BiH Krunoslava Vrdoljaka. On je od Savjeta ministara BiH zatražio odgovor na pitanje kada će Ministarstvo odbrane tehnički osposobiti helikoptere za djelovanje u slučaju elementarnih nepogoda i kako će obezbijediti novac za te namjene.
Ibrahimović je istakao da bi helikopteri koji se nalaze u formaciji Oružanih snaga BiH mogli da budu osposobljeni za djelovanje prilikom elementarnih nepogoda, ali da je za to potrebno izdvojiti značajnu sumu novca.
– To u okviru budžetskih sredstava u posljednjih nekoliko godina nije bilo moguće učiniti. Prema tehničkom stanju, radnim i vremenskim resursima, moguće je izvršiti remont helikoptera, za šta je potrebno obezbijediti oko 15,3 miliona maraka – naveo je Ibrahimović.
Dodaje da je remont moguć na po jednom helikopteru “Mi-8T” i “Mi-8MTV”, te na šest do sedam letjelica tipa “UH-1H”.
– Ako bude obezbijeđeno 15,3 miliona maraka, Ministarstvo odbrane BiH može remontovati sve navedene helikoptere u vremenu od dvije godine. Ostali helikopteri iz formacije Oružanih snaga BiH nisu za remont zbog zastare i neisplativosti – istakao je Ibrahimović.
Kao jedan od načina da bude obezbijeđen novac za remont helikoptera ministar odbrane je predložio da se povećaju buyetske stavke za djelovanje pri elementarnim nepogodama i tekući troškovi.
– U novembru ove godine Ministarstvo odbrane će na raspolaganju imati 1,5 miliona maraka za remont helikoptera “UH-1H” – istakao je Ibrahimović.
Nesposobnost Ministarstva odbrane BiH da korišćenjem vojnih resursa pomogne stanovništvu pogođenom elementarnim nepogodama pokazala se ljetos, kada su širom zemlje buktali požari. Izuzev sporadičnih akcija, helikopteri Oružanih snaga BiH uglavnom nisu bili uključeni u gašenje požara, zbog čega su civilne vlasti bile prinuđene da zatraže pomoć EUFOR-a, zemalja regiona, Rusije i Turske. Na zemlji su ostali i rijetki ispravni helikopteri Oružanih snaga BiH, jer nisu imali goriva.
Ministarstvo obrane BiH, u kome su kazali da nemaju novca za nabavku goriva, prošle godine je potrošilo 246 miliona za bruto plate i naknade zaposlenih, a čak 260.000 maraka spiskano je na reprezentaciju, odnosno za konzumaciju kafe, čaja, alkohola i bezalkoholnih pića u bifeima Ministarstva.
“Glas Srpske” je ranije pisao da helikopteri koji su remontovani u Ukrajini 2007. i 2008. godine nisu upotrebljivi. Iako je remont plaćen deset miliona maraka, helikopteri su vraćeni neispravni i pridruženi floti koja može da posluži samo za staro gvožđe.
Oružane snage raspolažu sa četrdesetak helikoptera, ali je ispravno tek desetak letjelica. I helikopteri koji se vode kao ispravni predstavljaju veliku opasnost i za njihove posade i za građane na zemlji. To je potvrđeno prošle zime, kada se helikopter srušio u akciji spasavanja stanovnika u zametenim selima kod Kalinovika.
Posljednja nesreća u kojoj je učestvovao helikopter Oružanih snaga BiH dogodila se u junu u mjestu Ljubinići kod Ilijaša, a u padu letjelice povrijeđene su tri osobe.
“Bambi Backet”
U Ministarstvu odbrane BiH su naveli da je za vazduhoplovne snage odobreno 80.000 maraka za nabavku protivpožarnih letjelica “Bambi Backet”.
Istakli su da su već na raspolaganju četiri helikoptera, po dva koja mogu ponijeti 1.500, odnosno 2.000 litara vode. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti