Capital.ba

Za dozvoljeni minus puno papira

15.04.2010. / 8:35

BEOGRAD, Dozvoljeni minus najpopularniji je bankarski proizvod za kojim građani posežu iako spada među skuplje pozajmice. Jednostavnost korišćenja glavni je argument, međutim, kako bi izbjegli odlazak dva puta u banku da bi produžili korišćenje minusa, savjet građanima je da se prije njegovog isteka prvo raspitaju šta im je od dokumentacije potrebno.
Da je vrijeme da se produži period korišćenja minusa na tekućem računu, klijenti uglavnom saznaju kada dobiju od banke SMS ili pismeno obavještenje. Međutim, građani smatraju da to nije dovoljno, već da je potrebno da odmah budu obavješteni šta im je od dokumentacije neophodno kako ne bi morali da zbog iste namjene dva puta odlaze u banku. Za neke, koji su zaposleni, to znači i dva puta odsustvovanje sa posla.

– Dobila sam pismeno obaveštenje da mi je istekla postojeća pozajmica, otišla sam u banku sa potvrdom iz preduzeća o visini primanja, međutim, neprijatno sam se iznenadila kada mi je zatražen i telefonski račun na uvid. Pitam se da li je moralo baš tako i zašto banke više ne cene naše vreme – pritužba je jedne čitateljke „Blica“.
Banke uglavnom za produženje pozajmice zahtjevaju podnošenje zahtjeva, potvrde o zaposlenju i visini primanja, podatke o preduzeću, isplatne listiće, fotokopiju lične karte i izvještaj Kreditnog biroa.

– U izuzetnim slučajevima, shodno poslovnoj politici banke, u svrhu utvrđivanja verodostojnosti podataka koje klijent navodi, mogu se zatražiti i dodatna dokumenta – objašnjavaju u „Rajfajzen banci“.

Upravo u tu dodatnu „papirologiju“ spada i telefonski račun, koji u većini slučajeva banke ne zahtjevaju. To ponekad čine samo zbog toga da bi imale uvid u to da li klijent redovno izmiruje svoje obaveze.

Bez obzira na to da li je građanin bio samo u dozvoljenom minusu, ili mu se desilo da koristi i nedozvoljeni, procedura je identična. Kako kažu u „Hipo Alpe-Adrija banci“, potrebno je da tekući račun nije bio u nedozvoljenom minusu dužem od 30 dana u kontinuitetu.

– Dozvoljeno prekoračenje odobrava se klijentima kod kojih tekući račun u trenutku odobrenje ima pozitivan saldo, odnosno saldo veći ili jednak nuli – ističu u „Hipo Alpe-Adrija banci“.

Oni klijenti koji su bili u nedozvoljenom minusu mogu da očekuju dodatne provjere kreditne sposobnosti.

Ipak, naglašavaju u „Unikredit banci“ klijenti koji se opredijele za dozvoljeno prekoračenje po računu primaju zaradu preko banke, tako da se veoma rijetko dešava da se nađu u nedozvoljenom minusu.

U „Komercijalnoj banci“ napominju da banka prilikom odobravanja pozajmica sa klijentom zaključuje ugovor gdje je jedna od obaveza da na dan isticanja pozajmice bude izmireno cjelokupno dugovanje. Iznos odobrenog minusa zavisi od visine primanja klijenata i njegove kreditne sposobnosti. Ponegjde je limitiran gornji iznos. Tako u „Banci Inteza“ maksimalni iznos ne može biti veći od visine tromjesečnog prosjeka mjesečnih primanja, pri čemu je najviši mogući iznos prekoračenja koji banka odobrava 150.000 dinara.

Inače, mjesečna cijena korišćenja dozvoljene pozajmice iznosi od dva pa do 2,8 odsto, dok je nedozvoljeni minus duplo skuplji. Uobičajeno je i da klijent plaća mjesečno održavanje tekućeg računa, i to od sto pa do nekoliko stotina dinara ukoliko je riječ o paketu usluga koji sadrži korišćenje određenih kartica, trajni nalog, telefonsko bankarstvo.

Potrebna dokumentacija
– Zahtjev za pozajmicu po tekućem računu
– Potvrda o zaposlenju i visini primanja i podaci
o preduzeću
– Isplatni listići (zarada ili penzija)
– Saglasnost za pribavljanje osnovnog izvještaja Kreditnog biroa
– Fotokopija lične karte
– Osnovni izvještaj Kreditnog biroa
– Rješenje o porezu na dohodak i uvjerenje o plaćenom porezu (preduzetnici)

Ukidanje „pet odsto“
Od početka idućeg mjeseca očekuje se da će Narodna banka ukinuti tretiranje dozvoljenog minusa po tekućem računu kao kredit koji opterećuje zaradu sa pet odsto. Banke su imale rok da do 9. aprila daju svoje sugestije na nacrt centralne banke, pa se očekuje da će ova mera zaživjeti u maju.  Blic

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!