Capital.ba

Voće samo za preradu

01.06.2010. / 8:25

BEOGRAD, Voćari u Srbiji bi, kako upozoravaju stručnjaci, ove godine mogli da ostanu bez većeg dijela “izvoznog kolača”. Loši vremenski uslovi, kiša i grad, naime, pogoduju razvoju bolesti i oštećuju plodove, tako da će količina prvoklasnog voća, za koje su izvoznici zainteresovani, biti znatno manja nego što je to ranijih godina bio slučaj.
Ovakva situacija, brine i Branka Marovića, voćara iz Slankamena, koji ima oko 30 jutara voćnjaka, a članovi zadruge, čiji je direktor, imaju ukupno 300 jutara pod voćem. Polovina Marovićevog voćnjaka je pod jabukama, a ima i 10 jutara breskve i nekoliko jutara šljiva. Kaže da je grad oštetio gotovo 70 odsto voćnjaka u ovom mjestu, a da bolesti, a prije svega čađava krastavost, takođe uzimaju svoj danak.
– Pokušavamo da štitimo voće koliko možemo, ali, kiše nam jednostavno ne daju da to uradimo onako kako treba – kaže Marović. –
Ovo nam predstavlja veliki problem, jer će samo mali deo plodova biti prve klase, koju izvoznici traže. Ostalo će, kako stvari stoje, morati u preradu, a tu nema zarade, tako da će biti jako teško “pregurati” godinu.
Mr Milan Lukić, sa Instituta za voćarstvo u Čačku, ističe da velika vlažnost pogoduje razvoju bolesti. Šljivama prijeti trulež, dok se kod jabuka i krušaka javlja čađava krastavost. Voćnjaci su “načeti” i gradom, a kiše ne dozvoljavaju da se oštećeno voće tretira preparatima koji bi spriječili dalji pad kvaliteta.
– Trebalo bi da se voće što pre zaštiti, ali, loše vreme to jednostavno ne dozvoljava – kaže Lukić.
– Uz to, sada se vide i posledice loše meteorološke siuacije u vreme cvetanja i oplodnje. Pčele, jednostavno, nisu mogle da urade svoj posao, tako da je rod jabuke i šljive proređen.
Lukić ističe da će roda biti dovoljno za potrebe Srbije, ali, da će se malo našeg voća naći na stranim tržištima, jer izvoznici traže samo prvoklasne plodove.

Maline
Loše vrijeme, kako ističe Lukić, može da ugrozi i zasade malina, čija se berba primiče.
– Kiša pogoduje razvoju bolesti malina, koje ugrožavaju kvalitet plodova – kaže Lukić.

Vraćen grejpfrut
Pošiljka od 22 tone južnog voća – pomorandži i grejpfruta iz Turske, odlukom Fitosanitarne inspekcije Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede vraćen je pošiljaocu sa graničnog prelaza Gradina. Ova inspekcija, kako saopštavaju iz Ministarstva poljoprivrede, donijela je rješenje o zabrani uvoza ove pošiljke, na osnovu izvršenog pregleda dokumentacije, pošiljke i uzijetih uzoraka, kao i determinacije štetnog organizma, u skladu sa Zakonom o zdravlju bilja.
Neispravna pošiljka je, kažu u Ministarstvu, otkrivena u redovnoj kontroli zdravstvene ispravnosti prilikom uvoza u Srbiju. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!