Capital.ba

Velike banke koje rade u istočnoj Evropi traže pomoć EU

22.01.2009. / 16:11

LONDON, Devet velikih međunarodnih banaka, koje posluju u regionu srednje i istočne Evrope, zajednički lobiraju u Evropskoj uniji i Evropskoj centralnoj banci (ECB) za proširenje mjera u okviru borbe protiv svjetske finansijske krize, kako ta novčana pomoć ne bi bila usmjerena samo na zapad, već i u istočnoevropske zemlje, objavio je danas “Fajnenšel tajms” (FT).

Radi se o austrijskim bankarskim grupacijama “Rajfajzen internešenel” i “Erste bank”, italijanskoj “Unikredit” banci, francuskoj “Sosijete ženeral”, belgijskoj KBC, njemačkoj “Bajern Landesbank”, švedskim “Svedbank” i SBE i grčkoj “EFG Eurobank”.Tih devet banaka se, prema pisanju uglednog londonskog lista, obratilo sa tim zahtevom i istočnoevropskim zemljama, koje nisu u sastavu EU.
Banke su u zahtevu upozorile na neophodnost ublažavanja nedostatka novčane likvidnosti u regionu srednje i istočne Evrope i oživljavanja pozajmica.
“Mnogi od nas su se 50 godina borili kako bi se ove zemlje oslobodile  komunizma, a sada kada imamo slobodnu tržišnu ekonomiju u regionu, ne možemo ih napustiti u vrijeme kada duva ekstremno oštar vjetar”, naglasio je za FT šef “Rajfajzen internešenel” Herbert Stepic, ocjenjujući da mjere za podršku banaka ne bi trebalo da budu usmjerene samo na zapadnu Evropu.
Bankarska devetorka je sa tim pozivom nastupila zbog sadašnje ekonomske situacije koja se stalno pogoršavaj.
Troškovi za podršku tim zemljama bi, prema mišljenju Stepica, bili relativno umejreni u poređenju sa ogromnim sumama koje su zapadnoevropske vlade obećale tamošnjim bankama.
Evropska komisija je u ponedeljak prognozirala privredi EU pad za 1,8 odsto u ovoj godini, a evrozoni za 1,9 odsto, dok je još lane u jesen rast bruto domaćeg proizvoda u Uniji procjenjivala za 0,2 odsto, podseća FT.
Institucije EU su u istočnoj Evropi već došle do krizne finansijske pomoći koju im je odobrio Međunarodni monetarni fond i to, uglavnom za članice EU kao što su Mađarska i Letonija.
Evropska centralna banka je, pak, ponudila podršku za poboljšanje novčane likvidnosti Poljske, koja nije član evrozone.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!