Capital.ba

Uvoz rak-rana bh. ratarima

18.07.2012. / 9:32

BANJALUKA, Meso i drugi klanični proizvodi za ishranu, koji su u BiH uvezeni u prvih pet mjeseci ove godine, vrijedni su 44.851.669 KM, što je 5,8 puta veći iznos od vrijednosti ovih proizvoda koji su od januara do maja izvezeni iz naše zemlje.

Pokazuju to podaci Spoljnotrgovinske komore BiH, a isto tako se vidi da smo, u istom periodu, uvezli 88.127.039 KM vrijedne žitarice, a izvezli žito “teško” tek 808.703 maraka. Dakle, kada su žitarice u pitanju, uvoz je nadmašio izvoz za nevjerovatnih 109 puta.
Predstavnici agrarnih udruženja u BiH ističu da su ovi podaci poražavajući, te prijete radikalnim mjerama.
“Ukoliko u BiH ne bude riješeno pitanje izvoza, poljoprivrednici iz RS će već početkom avgusta blokirati granične prelaze i zabraniti bilo kakav uvoz”, upozorio je Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS.
Usorac je pozvao nadležne u BiH da riješe pitanje opstanka primarne poljoprivredne proizvodnje i prehrambene prerađivačke industrije.
Lider poljoprivrednika u RS ocijenio je da BiH ide u propast i da je puno primjera u kojima se favorizuje uvozni proizvod, a pokušava uništiti domaći.
“Naša proizvodnja i izvoz nisu veliki, ali su značajni, kako za nas primarne proizvođače, tako i za samu BiH, jer poljoprivreda čini više od 40 odsto BDP-a BiH, što govori da, ako upropastimo i ovu granu proizvodnje BiH prijeti bankrot”, ističe Usorac u saopštenju.
On je napomenuo da već godinu dana u BiH nije izmijenjena odluka o veterinarskoj taksi, da poljoprivredni prerađivači pri izvozu plaćaju 520 KM za veterinarski pregled, a pri uvozu 47 KM po kamionu, zbog čega BiH godišnje gubi 25 miliona KM.
Prema njegovim riječima, na taj način uvozni proizvodi prave se daleko jeftinijim i konkurentnijim na našem tržištu, dok je kod izvoza obrnuta situacija.
Da blokiraju bh. granice zbog, kako navode, haotične situacije u agraru spremna su i neka druga udruženja poljoprivrednika u BiH.
“Što se tiče našeg udruženja, mi ćemo sigurno podržati Vladimira Usorca, jer on je na pravom putu. Uvoz je drastično visok. Cijena naših proizvoda pada zbog uvezenih proizvoda. Pazite, realna cijena lubenice kod nas je 70 feninga, a oni je uvoze za 0,40 KM. Idemo i mi na granice, blokiraćemo onu u Orašju”, prijeti Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH, Sektor Tuzlanskog kantona.
Iz resornih ministarstava ranije su, podsjetimo, kazali da na uvoz ne mogu da utiču, ali bh. poljoprivrednike pomažu kroz podsticaje.
U Spoljnotrgovinskoj komori BiH navode da se deficit u trgovini žitaricama u prethodnim godinama dominantno odnosio na pšenicu, čija je proizvodnja u našoj zemlji neuporedivo manja od potreba. Kada je meso u pitanju, u ovoj instituciji navode da se deficit bilježi kod govedine, čija domaća proizvodnja, opet, nije ni blizu potreba stanovništva.

Razmjena poljoprivrednih proizvoda u prvih pet mjeseci
Izvor: Spoljnotrgovinska komora BiH
Vrsta                                                 Uvoz                        Izvoz
Meso i drugi klanični proizv 44.851.668,89         7.692.016,51
Žitarice                                                 88.127.038,59        808.703,26
(Napomena: Iznosi su u KM)
Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!