Capital.ba

U Srbiji 4,8 miliona korisnika mobilnih telefona

15.02.2008. / 8:00

BEOGRAD, Broj korisnika mobilnih telefona u Srbiji se do decembra 2007. godine popeo na skoro 4,8 miliona, odnosno na 72 odsto stanovništva, pokazali su rezultati istraživanja međunarodne revizorske kuće “Diloit” (Deloitte).
         “Diloit” je na zahtev norveške telekomunikacione kompanije “Telenor” sproveo istraživanje o uticaju mobilnih operatera na tržišni i društveni razvoj nekih od zemalja gde “Telenor” posluje – Srbije, Malezije, Ukrajine, Tajlanda, Bangladeša i Pakistana.
  U izveštaju se procenjuje da ekonomski uticaj mobilnog sektora u Srbiji u 2007. godini iznosi 104 milijarde dinara (1,26 miliona evra), što predstavlja više od 4,1 odsto bruto drušvenog proizvoda.
  Mobilni sektor je u 2007. godini zapošljavao 33.660 građana Srbije. Tom cifrom je obuhvaćeno i oko 2.900 zaposlenih koji rade direktno za mobilne operatere.
  Uticaj mobilne telefonije na produktivnost radnika odvija se kroz poboljšanje protoka informacija između kupaca i prodavaca, smanjenje vremena putovanja i veću fleksibilnost i pristupačnost poslova širom zemlje.
  “Diloit” procenjuje da poslovna upotreba mobilne komunikacije doprinosi povećanju produktivnosti svakog radnika za sedam odsto.
          Telekomunikaciona industrija je, kako se zaključuje u studiji, čije je rezultate objavilo beogradsko predstavništvo “Telenora”, i dalje najviše fokusirana na mlade korisnike.
  Na tržištu se uglavnom nude proizvodi koji izgledaju atraktivno, ali postaju sve komplikovaniji za upotrebu, posebno pripadnicima starije generacije.
  Razvoj aparata i usluga pristupačnih ljudima starijim od 45 godina, kao i osobama s posebnim potrebama, poput mobilnih telefona s većim tipkama i programima za čitanje SMS poruka, mogao bi dodatno da proširi tržište telekomunikacija, ocenjuje se u izveštaju.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!