Capital.ba

Turski preduzetnici danas dolaze u Srbiju

26.10.2009. / 7:07

dogovor1BEOGRAD, Energetika, tekstilna industrija, proizvodnja hrane, izrada auto djelova i zajednički razvoj informacionih tehnologija su samo neke od privrednih djelatnosti u kojima je moguće brzo proširiti ekonomsku saradnju Srbije i Turske, ističu u Privrednoj komori Srbije (PKS) uoči dolaska u Beograd turske državno-privredne delegacije, koju će predvoditi predsjednik Abdulah Gul.

Delegacija će doputovati u dvodnevu posjetu Srbiji danas, na poziv predsjednika Borisa Tadića, a planom boravka je predviđeno da se čelnici dviju država danas obrate i učesnicima Poslovnog foruma dviju država, na kojem će biti razmotrene mogućnosti unapređenja bilateralne ekonomske saradnje.

Na forumu će, kako je najavljeno, uz predstavnike srpskih firmi, učestvovati i oko 40 preduzetnika iz vodećih turskih kompanija koje se bave građevinarstvom, proizvodnjom tekstila, turizmom i drugim proizvodnim i uslužnim djelatnostima.

Učesnici foruma će, između ostalog, razmotriti pogodnosti koje bi Beograd i Ankara trebalo da imaju pošto od iduće godine počne primjena sporazuma o slobodnoj trgovini između dvije zemlje.

Na skupu će se raspravljati i o mogućnostima u procesu privatizacije, prednostima poslovanja u slobodnim zonama i načinu ulaganja u ekonomiju Srbije.

U PKS navode da Turska već ima ugovore o slobodnoj trgovini sa većinom zemalja iz bliskog okruženja (Hrvatska, BiH, Crna Gora, Albanija, Makedonija), ali i sa Izraelom, Sirijom, Egiptom, Marokom, Tunisom i članicama grupacije EFTA, što pruža mogućnost zajedničkog i lakšeg nastupa na tržištima tih država.

Predviđeno je da se u okviru foruma održe i posebni razgovori preduzetnika dvije strane iz građevinske djelatnosti, turizma i proizvodnje i trgovine auto-djelovima.

Prema podacima koje su analitičari PKS dostavili Tanjugu, najznačajniji oblik dosadašnje privredne saradnje dvije zemlje je robna razmjena, dok su ulaganja Truske u privredu Srbije bila minimalna.
U osam mjeseci ove godine dvije strane su ostvarile međusobnu trgovinu u vrijednosti 203,9 miliona dolara, sa vrlo visokim deficitom Srbije od 155,9 miliona.

Srpska privreda je od početka januara do kraja avgusta izvezla na tursko tržište robe za svega 24 miliona dolara, što znači da je uvoz premašio eksport za više od sedam puta.

Srbija je u pomenutom periodu najviše iz Turske uvozila gotove industrijske proizvode, prije svega tekstil, putnička vozila, klima uređaje, štednjake i drugu robu široke potrošnje.

Istovrmeno su srpske kompanije na tržište turske najviše plasirale kaučuka-stirena, koji je obuhvatio oko 18 procenata vrijednosti ukupno ostvarenog eksporta, zatim katoda i sekcija katoda (12 odsto ) i spoljnih traktorskih guma, sa učešćem od deset procenata u ukupno realizovanim izvoznim aranžmanima.

Stručnjaci PKS ističu da je nivo srpsko-turske robne razmjene ove godine, kao i u slučaju sa nizom drugih zemalja, znatno opao u odnosu na lanjski, usljed negativnog dejstva globalne ekonomske krize.

Lani su dvije zemlje ostvarile rekordnu trgovinu od 476,7 miliona dolara, pri čemu je deficit na strani Srbije, prema podacima PKS, takođe bio maksimalan – 386,5 miliona.

Eksperti PKS ukazuju i na namjeru Turske da potpiše sporazume o slobodnoj trgovini sa zemlja Evro-mediteranskog partnerstva do kraja iduće godine, što je dodatni razlog da se pojačaju ekonomske veze i privredna saradnja sa tom zemljom.

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađan Dinkić izjavio je početkom ovog meseca u Istanbulu da naša zemlja pregovara sa Turskom o zaključenju opšteg sporazuma o saradnji u saobraćajnoj infrastrukturi, koji je isti kao i ranije zaključeni aranžman iz te oblasti sa Kinom.

Dinkić je rekao da će taj sporazum biti potpisan tokom predstojeće posjete turskog predsednika našoj zemlji. Istovremeno je kazao da je Srbija zatražila od turske Eksim banke da finansira sa 85 odsto izgradnju regionalnog puta od Novog Pazara do Sjenice i Tutina. Vrijednost tih radova procjenjena je na 30 miliona dolara.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!