Capital.ba

Svjetska banka: Za upravljanje čvrstim otpadom dva miliona dolara

24.02.2017. / 13:18

SARAJEVO, Svjetska banka će u naredne dvije godine zahvaljujući doprinosu Švedske agencije za međunarodni razvoj /Sida/ od dva miliona dolara pružiti tehničku pomoć i organizovati obuke za partnere i operatere u oblasti upravljanja čvrstim otpadom u BiH.

Namjera projekta je jačanje institucionalnih kapaciteta za planiranje, upravljanje i rad u sektoru zbrinjavanja čvrstog otpada ekonomski održiv način i pogodan za životnu sredinu.

Iz Svjetske banke navode da će biti uključena kombinacija procjene stanja u sektoru, prenosa znanja i izgradnje kapaciteta.

Šef Kancelarije Svjetske banke za BiH i Crnu Goru Tatjana Proskurjakova rekla je da je program naročito značajan za zemlju poput BiH, koja teži pridruživanju EU.

Ona je istakla da je posljednjih godina ostvaren vidljiv napredak na zbrinjavanju čvrstog otpada u BiH, te da je najupečatljivija primjena koncepta regionalnih deponija.

“To je značajno postignuće, koje treba biti prepoznato kao veoma pozitivan korak. Istovremeno, ostaje još dosta toga da se uradi da bi se unaprijedilo upravljanje čvrstim otpadom u BiH”, navodi se u saopštenju.

U Banjaluci i Sarajevu održane su radionice za pokretanje implementacije projekta izgradnje dugoročne održivosti integriranog upravljanja čvrstim otpadom u BiH, na kojima su učestvovali predstavnici vlada, lokalnih zajednica i međunarodnih organizacija.

Ambasador Švedske u BiH Anders Hagelberg rekao je da njegova zemlja od 2010. aktivno podržava sektor zbrinjavanja otpada u BiH radi podrške da efektivno premosti tranziciju sa postojećeg stanja zbrinjavanja otpada u pravcu integriranijeg i održivijeg sektora usklađenog s Direktivama EU. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!