Capital.ba

Svijet će piti sve više vina

24.01.2015. / 17:43

vinoPARIZ, Potrošnja vina u svijetu biće u stalnom porastu, tako da će kroz četiri godine biti veća za oko milijardu boca, a najveći potrošači ostaće Francuzi i Italijani, uprkos negativnom trendu.

To pokazuju rezultati istraživanja koje su sproveli francusko profesionalno udruženje Vinekspo i britanska kompanija IWSR.

U 2018. godini potrošnja vina u svijetu dostići će 32,78 milijardi boca, dok je između 2009. i 2013. prosječno godišnje iznosila 31,7 milijardi, navodi se u studiji.

Za period od 2014. do 2018. godine potrošnja vina trebalo bi da poraste oko 3,0 odsto godišnje, dok je u razdoblju 2009-2013. porasla 2,7 odsto, prenosi AFP.

Stari kontinent neće, kao što je to bio slučaj u posljednjih nekoliko godina, biti glavni nosilac rasta, već Sjedinjene Američke Države, gdje će potrošnja porasti 11,3 odsto od 2014. do 2018, kao i Kina (zajedno sa Hongkongom), sa stopom rasta od čak 24,8 odsto, predviđaju autori ove studije.

U Francuskoj, koja je najveći proizvođač ovog pića i drugi svjetski potrošač po količini, iza SAD, potrošnja će nastaviti da opada 2,8 odsto, a pad se očekuje i u Italiji, i to od 5,1 odsto.

Italijani će do 2018. smanjiti prosječnu godišnju potrošnju za 3,1 litar po osobi, Francuzi za 2,3 litra, ali će stanovnici ove dvije evropske države, ipak, ostati najveći ljubitelji vina u svijetu, s potrošnjom od oko 45 litara po osobi u 2018. godini.

Kada je riječ o svjetskom tržištu, očekuje se da do 2018. Velika Britanija i SAD povećaju uvoz vina oko 5,0 odsto, dok će Kina (sa Honkongom) ostvariti dvocifreni rast, i to od 31,3 odsto.

Ipak, mogućnosti rasta za prozvođače na tržištu druge svjetske ekonomije se smanjuju, jer je Kina u periodu od 2009. do 2013. uvoz vina povećala više od 160 odsto, a potrošnju blizu 70 odsto. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!