Capital.ba

Stop za PDV na računare i hotele?

23.12.2010. / 8:55

BEOGRAD,  Najavljeno povećanje PDV-a na cijenu računara i hotelskih usluga od 18 odsto biće najvjerovatnije odloženo za dvije godine ili će ostati na osam odsto do daljeg.

Naime, Demokratska stranka se, nezvanično načelno saglasila sa zahtjevima G17 plus i LSV.da se ne povećava PDV.

Budući da su se G17 plus i LSV snažno zauzele da iz najavljenih izmjena zakona budu izuzeti računari i hotelijerske usluge, povećanje PDV-a koje je predložila Vlada, po svemu sudeći, eventualno bi moglo da udari po džepu trgovce južnim voćem.

“Povećanje poreza na računare i računarsku opremu neće doprinijeti razvoju informatičkog sistema u Srbiji koji je još na niskim granama i ispod je svih evropskih, pa čak zemalja u okruženju”, kaže Vladimir Ilić iz G17 plus.

Ilić kaže da ima još prostora da se sa koalicionim partnerima oko toga dogovore, pogotovo što se, kako kaže, s tim načelno složio i potpredsjednik Vlade i ministar za nauku Božidar Đelić koji je, inače, na sjednici Vlade podržao ovaj zakonski prijedlog.

To bi se, kaže Ilić, moglo riješiti amandmanskim izmjenama, čime bi se primjena poreza od 18 odsto na računare odgodila za dvije godine ili bi stopa poreza ostala na osam odsto koliko je sada.

Kako bi se spriječilo povećanje PDV-a za hotelijerske i ugostiteljske usluge, amandmanske izmjene predložila je Liga socijaldemokrata Vojvodine. “Smatramo da će to unazaditi turizam koji ni sada nije na zavidnom nivou u Srbiji, a u velikom broju zemalja i nije praksa da se za ovakve usluge naplaćuje pun porez na dodatu vrijednost”, kaže za naš list funkcionerka LSV Aleksandra Jerkov.

Ona smatra da ni računarska oprema ne treba dodatno da se oporezuje i najavljuje da će poslanici te stranke podržati eventualni amandman G17 plus. “Država od toga ne bi imala naročiti profit, a bez računarske opreme bi ostali oni kojima je najpotrebnija”, ocjenjuje ona.

Ilić i Jerkov negiraju spekulacije da time na bilo koji način lobiraju u korist Veselina Jevrosimovića, vlasnika IT kompanije Komtrejd i Miodraga Kostića, vlasnika šećerana i hotela na Kopaoniku. O ovoj dvojici biznismena u javnosti se često spekulisalo kao o finansijerima stranaka vladajuće koalicije, dok je „kralj šećera“ uz to i kumstvom vezan za lidera LSV Nenada Čanka.

Međutim, i Udruženje za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore Srbije upozorilo je da bi povećanje poreza moglo da dovede do zatvaranja hotela.

Oni tvrde da prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o PDV, kojim se pored ostalog značajno povećavaju poreske stope na hotelijerske usluge, ne samo da neće obezbjediti odgovarajući budžetski priliv, nego će ozbiljno ugroziti poslovanje hotelijerske, a samim tim i ukupne turističke i ugostiteljske djelatnosti.

“Predložena zakonska rješenja potpuno su kontradiktorna deklarisanim opredjeljenjima za unapređenje hotelijerske djelatnosti, koja su prije samo nekoliko godina bila osnov za utvrđivanje nižih poreskih stopa. Prije šest godina određena je stopa poreza na smještaj od osam odsto da bi se hotelijerstvu dala razvojna šansa, a niže poresko opterećenje hotelijere podstaklo na nužna ulaganja u unapređenje kvaliteta i nivoa usluge”, kaže sekretar tog udruženja Dragana Šabić.
Povećanje jedino rješenje
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Vuk Đoković kaže da je povećanje PDV-a predloženo zato što bi povećanje svake druge robe bilo osjetljivije za budžet građana. On kaže da se tome moralo pribjeći jer predviđeni nivo deficita od 4,8 odsto u ovoj godini ne smije da bude veći od 4 odsto bruto društvenog proizvoda. “Odlučeno je da se PDV poveća baš na računarima, hotelijerskim uslugama i južnom voću zbog toga što su drugi proizvodi osjetljiviji. Povećanje cijena prehrambene robe izazvalo bi daleko veći udarac na budžet građana”, rekao je Đoković. Blic

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!