Capital.ba

Srbijanci grade prve vjetroelektrane u RS

17.12.2011. / 8:00

BANJALUKA, Preduzeće “Omega plus” iz Beograda, srbijanskog biznismena Zlatka Mandžuke, biće investitor izgradnje prvog parka vjetrenjača na području RS, potvrđeno je “Nezavisnim” u opštini Berkovići, na čijoj teritoriji će se djelimično realizovati projekat.

Ranko Lučić, načelnik Berkovića, komentarišući odluku Vlade RS o utvrđivanju javnog interesa za dodjelu koncesije za izgradnju parka vjetrenjača na lokalitetu Trusine, kazao je da je to konkretizacija njihovih aktivnosti i lobiranja proteklih godina.
Sa tim je, priznaje Lučić, “zakopana ratna sjekira” između Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS i čelnika opština istočne Hercegovine, koji su se u proteklom periodu međusobno optuživali za samovolju, odnosno opstrukcije u sprovođenju projekta izgradnje vjetroelektrana.
Prema rješenju Vlade RS, koncesionar parka vjetrenjača predviđene instalisane snage 51 megavat na području opština Nevesinje i Berkovići dodijeliće se putem javnog poziva, u skladu sa Zakonom o koncesijama.
Lučić ukazuje da je “Omega plus”, preko osnovanih firmi “Eol” u Nevesinju i Berkovićima, već izvršila potrebna istraživanja energije vjetra na platou Trusine, zbog čega i jedina ima interes da se javi na predstojeći javni poziv i dobije koncesiju za izgradnju vjetrenjača.
Lokalne zajednice će, prema njegovim riječima, direktnu dobit od planirane investicije imati kroz dobijanje tri odsto od budućih dividendi koncesionih firmi “Eol” u skladu s opštinskim vlasničkim udjelom.
“Preduzeće ‘Omega plus’ je već dosta sredstava potrošilo na pripremu i istraživanje energije vjetra čime je pokazalo dozu ozbiljnosti zbog koje vjerujem da će uspješno i realizovati investiciju izgradnje parka vjetrenjača”, kazao je Lučić.
On nije mogao da precizira kada bi investitor mogao početi s izgradnjom vjetrenjača, navodeći da to zavisi od dinamike dobijanja dozvola nadležnih institucija i rješavanja imovinskih odnosa za zemljište. Što se tiče vrijednosti investicije, načelnik Berkovića je kazao da se cijena ulaganja u obnovljive izvore energije dosta mijenjala tokom proteklih godina.
“Ranije se kalkulisano cifrom od milion evra po megavatu, što znači da bi investicija iznosila 51 milion evra, ali mislim da je sada vrijednost izgradnje na tržištu opala. Teško je procijeniti iznos buduće investicije, pogotovo što ne postoji domaća proizvodnja vjetroturbina, već bi se morale dopremati iz inostranstva”, objašnjava Lučić.
Zlatko Mandžuka, vlasnik preduzeća “Omega plus”, u javnosti RS poznat po lobiranju za uvođenje Kanađana u posao finansiranja izgradnje hidroenergetskog sistema Gornji Horizonti i HE Dubrovnik 2, u petak nam se nije javio na mobilni telefon.
Ministarstvo energetike RS je u julu upozorilo da je nekoliko opština istočne Hercegovine zainteresovanim investitorima samovoljno i neplanski izdavalo dozvole za istraživanje vjetra. To je, kako su kazali, dovelo do haosa koji se ogleda u prijavi planirane izgradnje vjetroelektrana snage koja višestruko premašuje maksimalni teoretski potencijal te energije u RS. Potencijalni ulagači su na osnovu toga prijavili izgradnju vjetrenjača daleko više i od teoretskog vjetropotencijala RS (640 megavata). Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!