Capital.ba

Slijedi stroža kontrola kukuruza u BiH

19.08.2013. / 7:35

kukuruzBANJALUKA, Kontrola uvoza stranog, ali i kvaliteta ovogodišnjeg roda domaćeg kukuruza u BiH biće pojačana u narednom periodu, sve kako bi eventualno bila otkrivena povećana koncentracija aflatoksina.

Potvrđeno  je to u više nadležnih institucija u RS, u kojima su kazali da bi i ove godine moglo biti problema sa povećanom koncentracijom aflatoksina, ukoliko se nastavi ovaj sušni period. Tim povodom su nadležni u RS održali i sastanak na kojem je donesena odluka da bude pokrenuta zajednička inicijativa po ovom pitanju na nivou cijele BiH.

Naime, dobro je poznata situacija sa aflatoksinom u mlijeku početkom ove godine, tako da su nadležni odlučili da preduhitre eventualne probleme, što su učinili i u Srbiji, gdje će ovogodišnji rod kukuruza biti sistematski kontrolisan kako bi bilo otkriveno eventualno prisustvo aflatoksina.

Kada je u pitanju RS, Savjetodavna služba i Inspektorat biće zaduženi da izvrše presjek stanja kukuruza i drugih žitarica u regijama Semberije i Posavine, kako bi bilo analizirano trenutno stanje i kako bi dali preporuke za ovu i sljedeću godinu.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS rekli su da je početkom avgusta održan sastanak, na kojem je dogovoreno i da će biti pooštrena kontrola uvoza kukuruza u RS, odnosno BiH, kako bi bio spriječen uvoz kukuruza sa nedozvoljenim nivoom aflatoksina. To će se realizovati skorim donošenjem naredbe na nivou RS, uz pokretanje zajedničke inicijative sa Ministarstvom poljoprivrede FBiH, da identična naredba bude donesena na nivou zajedničkih institucija BiH, što bi predstavljalo aktuelizaciju Pravilnika o službenim kontrolama koje se sprovode radi verifikacije postupanja u skladu sa odredbama propisa o hrani i hrani za životinje, te propisa o zdravlju i dobrobiti životinja.

Drago Nedić, direktor Veterinarskog instituta “Vaso Butozan” Banjaluka, rekao je da je cilj sastanka bio da blagovremeno bude razmotrena situacija sa stanjem u ovoj godini i da se vidi da li prijeti opasnost, kako eventualno ne bi bili ponovljeni problemi iz prošle godine, ali i da se može na vrijeme reagovati. Kazao je da je Institut u mogućnosti da uradi analize na mikotoksine, u koje spada i aflatoksin, a koji mogu da predstavljaju rizik u samom kukuruzu, hrani za životinje, namirnicama i drugom.

“Važno je da situacija bude pod kontrolom, da mi blagovremeno znamo koji kukuruz jeste sa mikotoksinima, a koji nije”, rekao je Nedić.

U Inspektoratu RS kažu da je Inspekcija za hranu nakon pojave aflatoksina u mlijeku početkom ove godine pojačala kontrole stočne hrane iz uvoza.

“Za šest mjeseci ove godine naloženo je uništavanje 25 tona stočne hrane i pošiljaocu je vraćeno 60 tona. I u narednom periodu nastavićemo sa pojačanim uzorkovanjem žitarica i stočne hrane prilikom uvoza, a pored ispitivanja na prisustvo aflatoksina, planirane su i analize na prisustvo pesticida i teških metala”, rekli su u Inspektoratu RS i dodali da Veterinarska inspekcija redovno kontroliše i domaće proizvođače stočne hrane.

Do zaključenja današnjeg broja “Nezavisnih” nismo uspjeli dobiti stav Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH o njihovim planovima za pojačanu kontrolu kukuruza na aflatoksin. (Nezavisne)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!